Belgicko

Vlajka Belgicko

Oficiálny názov: Belgické kráľovstvo
Hlavné mesto: Brusel
Počet obyvateľov: 9,89 mil.
Rozloha: 30 518 km2
Hustota osídlenia: 334 obyvateľov na km2
HDP na obyvateľa: 107,0
Miera zamestnanosti: 59,9
Úradný jazyk: flámsky, francúzsky, nemecký
Politický systém: parlamentná monarchia
Mena: Euro
Vstup do EÚ: 1951

Neoficiálny text: Belgicko patrí k vyspelým európskym krajinám a je jedným zo zakladajúcich štátov Európskej únie. Hlavné mesto Brusel sa označuje aj ako hlavné mesto Európy, lebo tu sídli mnoho európskych a medzinárodných inštitúcií ( Európska komisia, Rada Európskej únie, NATO ). Po svete sú preslávené bruselské čipky. Maškrtníci nedajú dopustiť na belgickú čokoládu či morské mušle, ktorými Belgicko voľakedy zásobovalo celú Európu. Turisti radi navštevujú malebné pohorie Ardeny na juhu, na severe zase prekrásne starobylé mesto Bruggy.

Oficiálny text: Belgicko je pomerne mladý európsky štát. Vzniklo v roku 1831, keď sa oddelilo od Holandska. Boj Belgičanov za nezávislosť narazil na odpor vtedajších veľmocí - Pruska, Rakúska a Ruska. Ruský cár Mikuláš I. začal mobilizovať vojsko, vrátane poľských jednotiek, s cieľom ,,obnoviť poriadok”. Poliaci, ktorí takisto túžili po vlastnom štáte, však nechceli bojovať proti belgickým vlastencom. To bolo príčinou vypuknutia poľského povstania v novembri 1830. Ruská armáda musela toto povstanie potlačiť, čo Belgičanom umožnilo zvíťaziť. V súčasnosti je Belgicko jednou z najbohatších krajín Európy. Je obývané Valónmi, ktorí hovoria po francúzsky, a Flámami. Je zároveň európskym štátom s najväčším stupňom urbanizácie. Na vidieku žije necelých 7% obyvateľstva. Belgická metropola Brusel sa stala hlavným mestom Európskej únie. Vďaka tomu v nej sídlia mnohé európske inštitúcie. V prospech tohto mesta rozhodla jeho poloha medzi dvoma silnými štátmi - Nemeckom a Francúzskom. Brusel sa nachádza v centre zjednocujúcej sa Európy. Na bruselských uliciach sa ozývajú azda všetky jazyky nášho svetadiela, nie sú zriedkavé ani mnohé exotické jazyky.

Vieš že ... v Bruseli sídli Národné múzeum komiksu, bonboniéru vymysleli v Belgicku, v Antverpách sa už stáročia brúsia a predávajú diamanty?

Legenda: Manneken Pis, jeden zo symbolov Bruselu, je fontána s malou soškou cikajúceho chlapčeka, ktorú počas sviatkov a iných príležitostiach obliekajú do viac ako 600 rôznych kostýmov. Podľa jednej legendy bol Manneken malý chlapec. Raz cikal pred dverami do domu starej strigy. Jej dóm stal na mieste dnešnej fontány. Striga sa na neho tak nahnevala, že ho zakliala do kameňa. Stalo sa to veľmi dávno, lebo fontána s cikajúcim Mannekenom stojí na svojom mieste už od stredoveku.

Veľvyslanectvo Belgicka na Slovensku:
Adresa:
Fraňa Kráľa 5
811 05 Bratislava

Tel: 00421/2/57101211
Fax: 00421/2/52494296
Email: ambabelbratis@gtinet.sk

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belgicku:

Adresa:
Ambassade de la République Slovaque
Avenue Moliére 195
1050 Brusel (Bruxelles / Brussels)
Belgicko (Belgique / Belgium)
Tel.: 0032-2 / 3464 045, 3464 261, 3464 242
Fax: 0032-2 / 3466 385
E-mail:
ambassade.slovaque@euronet.be
slovak.mission@hq.nato.int (Misia SR pri NATO)
pmsreu1@pophostst.eunet.be (Misia SR pri ES)

Zdroj:

ZIPCeM

Vyber si svoje Informačné centrum mladých