Cyprus

Vlajka Cyprus

Oficiálny názov: Cyperská republika
Hlavné mesto: Nikózia
Počet obyvateľov: 708 tis.
Rozloha: 9 251 km2
Hustota osídlenia: 82 obyvateľov na km2
HDP na obyvateľa: 78,4
Miera zamestnanosti: 68,6
Úradný jazyk: grécky, turecký
Politický systém: republika
Mena: cyperská libra, turecká líra
Vstup do EÚ: 2004

Neoficiálny text: Cyprus je tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Svojou polohou bol oddávna križovatkou obchodných ciest medzi Európou, Áziou a Afrikou. Dnes je rozdelený na grécku a tureckú časť. Turisti navštevujú staroveké pamiatky a krásne pláže. Nielen Grécko má svoj Olymp, najvyšší vrch Cypru nesie rovnaký názov. Cyprus má typické stredozemné podnebie s dlhými horúcimi letami, preto sa tu darí ovociu a zelenine, najmä citrusom, hroznu a zemiakom.

Oficiálny text: Starovekých Grékov tak fascinovala krása ostrova, až si mysleli, že sa na ňom narodila Afrodita, bohyňa lásky a plodnosti. Pre osudy Cypru však mala omnoho väčší význam strategická poloha na stredomorských obchodných trasách. Ostrov prechádzal z rúk do rúk. Ovládali ho Feničania, Gréci, Egypťania, Peržania, Rimania, Byzantínci, križiaci, Benátčania, Turci a tiež Briti. Cyprus získal nezávislosť v roku 1960. Najväčším problémom tejto krajiny je jej rozdelenie na grécku a tureckú časť. Stalo sa to v roku 1974 po krvavých bojoch a intervencii tureckých vojsk. Na severe ostrova vyhlásili Turci v roku 1983 samostatný štát. V súčasnosti je Cyprus jedným z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich sa štátov v regióne. V tempe ekonomického rozvoja však badať výrazné rozdiely. Turecká časť je omnoho chudobnejšia, hoci v nej leží drvivá väčšina olivových a citrusových plantáží. Európskej únii veľmi záleží na prekonaní rozdelenia ostrova a etnickej nevraživosti. Nedávne zmierlivé gestá lídrov oboch národností vzbudzujú nádej, že sa podarí konflikt ukončiť.

Vieš že ... Grécky názov ostrova Kypros znamená meď, ktorá sa tu ťažila od staroveku, Cyprus má piate najväčšie loďstvo na svete, Cyprus je jedinou krajinou na svete, ktorá je zobrazená na vlajke.

Legenda: Pri brehoch Cypru sa z morskej peny zrodila bohyňa lásky a krásy Afrodita. S bohyňami Hérou a Aténou súperila o zlaté jablko, ktoré malo pripadnúť najkrajšej z nich. Spor mal rozsúdiť trójsky princ Paris. Bohyne sa snažili získať jeho priazeň darmi. Héra a Aténa mu ponúkali moc a víťazstvo, Afrodita za manželku najkrajšiu ženu na svete Helenu. Paris venoval zlaté jablko Afrodite, únosom Heleny však vyvolal dlhotrvajúcu trójsku vojnu.

Veľvyslanectvo na Slovensku:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky:
Embassy of the Slovak Republic
4 Kalamatas Street, Acropolis
P.O. Box 1165
2002 Nikózia (Nicosia)
Cyprus
Tel.: 00357-22 / 879 681
Mobil: 00357-99 / 694 929, 477 683 (pohotovosť 24 hodín)
Fax: 00357-22 / 311 715

Zdroj:

ZIPCeM

Vyber si svoje Informačné centrum mladých