Fínsko

Vlajka Fínsko

Oficiálny názov: Fínska republika
Hlavné mesto: Helsinky
Počet obyvateľov: 4,98 mil.
Rozloha: 337 032 km2
Hustota osídlenia: 15 obyvateľov na km2
HDP na obyvateľa: 104,0
Miera zamestnanosti: 68,1
Úradný jazyk: fínsky, švédsky
Politický systém: republika
Mena: Euro
Vstup do EÚ: 1995

Neoficiálny text: Fínsko je povestné tisíckami jazier, ktoré nazývajú aj ,,očami” Fínska. Viac ako polovicu územia pokrývajú ihličnaté lesy, v ktorých sa ťaží drevo. Budúcnosť fínskej ekonomiky leží v telekomunikáciách a špičkových informačných technológiách. Fínsko má už dnes jednu z najhustejších telefónnych sietí na svete a priemerným počtom mobilov, ale aj počítačov sa radí na popredné miesto vo svete. Športoví fanúšikovia ovládajú mená mnohých hokejistov, lyžiarov i atlétov.

Oficiálny text: Od skončenia druhej svetovej vojny je Fínsko neutrálnou krajinou. V 60. a 70. rokoch sa intenzívne angažovalo za zmiernenie medzinárodného napätia, vyvolaného studenou vojnou, a za spoluprácu medzi Západom a Východom. Toto úsilie bolo korunované usporiadaním Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe, ktorá sa konala v Helsinkách v roku 1975. Fínsko je krajinou s mimoriadne studeným podnebím. Takmer jedna tretina jeho územia (Laponsko) sa rozprestiera za severným polárnym kruhom. V zime tam teplota klesá pod -30 °C. Laponské leto trvá veľmi krátko, iba od mája do júla, ale je veľmi teplé. Priemerné teploty tam vtedy dosahujú 27 °C. Takmer dve tretiny územia Fínska tvoria lesy a jazerá s krištáľovo čistou vodou. Tých je vo Fínsku vyše 55 tisíc. Lesy a vodné plochy tvoria bohatstvo tejto krajiny. Voda poskytuje energiu, lesy zasa surovinu pre drevársky priemysel. Fíni úzkostlivo chránia svoje životné prostredie. Do značnej miery sú vďaka tomu najzdravším národom na svete.

Vieš že ... Fíni spoznali osviežujúce účinky parného kúpeľa - sauny - na ľudské telo už pred viac ako 2000 rokmi, počas polárnej noci na severe Laponska nevychádza slnko až 52 dni, Fínsko je po Kanade druhým najväčším vývozcom papiera na svete?

Legenda: Kaleva bol otec dvanástich bohatierov (napríklad speváka Väinämoinena, kováča Ilmarinena a veselého Lemmikäinana), zakladateľov fínskeho národa. Fínsky národný epos Kalevala symbolicky zobrazuje boj so zlom i boj o národnú samostatnosť. Dávny boj praotcov dnešných Karelov a Fínovso severným Laponskom nie je ani tak bojom s mečom či lukom v ruke, ako skôr bojom pomocou kúziel a zariekania. Možno sa práve preto sa starodávnymi runami (piesňami a veršami) inšpiroval J. R. R. Tolkien pri písaní Pána prsteňov. Kalevala je hrubá knižka, ale o to zaujímavejšie sa číta.

Veľvyslanectvo na Slovensku:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky:

Embassy of the Slovak Republic
Annankatu 25
00100 Helsinki
Fínsko (Finland)
Tel.:
00358-9 / 6811 7810 (sekretariát veľvyslanca)
6811 7814 (Konzulárne oddelenie)
6811 7818 (Obchodno-ekonomické oddelenie)
Fax: 00358-9 / 6811 7820
E-mail: skemb.hels@sci.fi

Zdroj:

ZIPCeM

Vyber si svoje Informačné centrum mladých