Ruská metropola Moskva

obrazok
Čo prvé Vás napadne, keď sa povie Rusko? Môže to byť hokejová liga KHL, Moskva, vodka alebo zima… V nasledujúcom článku Vám prinášame rozhovor so študentkou UKF Luciou Gulašovou, ktorá absolvovala Letnú školu v Moskve.

Lucka, kedy a na aký dlhý čas si strávila v Rusku?
Rusko, konkrétne jeho metropolu, som navštívila v auguste 2012. Strávila som tam krásnych dvadsaťdva dní plných nezabudnuteľných zážitkov. My, traja študenti zo Slovenska, sme odlietali zo Schwechatu. Let trval necelé 2 a pol hodiny. Vystúpili sme v Sheremetyeove (moskovské letisko) a hľadali človeka s tabuľou a našimi menami smile

Rusko nie je typická dovolenková destinácia. Prečo práve Moskva a akým spôsobom si sa dostala na Letnú školu?
Môžem povedať, že som sa tam dostala s veľkým šťastím. V polovici mája ma oslovila vedúca našej katedry Prof.PhDr. Jana Sokolová, CSc. (Katedra rusistiky na Univerzite Konštantína Filozofa). Keď som si k nej išla dať zapísať kredity, zrazu mi tým doslova vyrazila dych. Opýtala sa ma, či by som mala záujem stráviť necelý mesiac v meste mojich študentských snov. Naša katedra vďaka nadštandardne dobrým vzťahom s MGOU (Moskovská štátna oblastná univerzita) dostala pozvanie do „Letnej školy súčasnej ruštiny“ pre troch študentov. Na základe môjho prospechu a aktivít na katedre vybrala aj mňa. Takáto ponuka sa neodmieta.
S týmto pobytom nemal nič spoločné ani Erasmus, ani Saia. Bolo to celé len o ich pozvaní. Dostávali sme pokyny a potvrdenia z ruskej strany a sami sme si vybavovali víza, letenky, poistenie, potvrdenia atď. Celá komunikácia prebiehala cez emaily. Ako hostia sme mali zaplatené ubytovanie, stravu 2-krát denne, jazykový kurz, vstupy na exkurzie a tiež dopravu spojenú s prehliadkami mesta a okolia. Hosťami sme boli len my traja Slováci a ešte jedno dievča z Francúzska. Všetci ostatní, t.j. Nemci a Číňania si pobyt museli hradiť sami. Myslím, že celý kurz aj s exkurziami by stál okolo 700 eur.

Koľko Vás bolo v Letnej škole dohromady?
Tridsaťtri študentov.

Ako by si zhodnotila ubytovanie?
S podmienkami ubytovania som bola veľmi spokojná. Boli sme ubytovaní v penzióne „Gerda“. Na recepcii sa stále striedala služba SBS, čo v Rusku nie je nič výnimočné. Penzión bol v oblasti Mytišči, na okraji Moskvy.

Lucka, čo hovoríš na ruskú stravu? Jedli ste typické ruské jedlá alebo varili nejaké medzinárodné?
Strava bola typicky ruská a keď sa povie typicky ruská, mám na mysli niečo ako kuchyňu našich babičiek. Veľa múky, mlieka a mäsa :D . Nemyslím to v zlom, ale je vidieť rozdiel medzi stravovaním východnej a západnej Európy. Keďže na Slovensko už prenikol trend „zdravého stravovania“, niektoré jedlá sa mi tam zdali príliš „divoké“. Mám pocit, že Rusi zbožňujú cukor. Aspoň jemný nádych sme pociťovali takmer všade. Niečo ako celozrnné rožky človek musí hľadať, nie je to taká samozrejmosť ako u nás na Slovensku, pretože preferujú biele pečivo. Skoro stále nám varili niečo s makom. Najväčší zážitok z toho mala naša kamarátka z Francúzska Mary- keďže u nich je mak zakázaný. Párky, praženica a syr boli takmer na dennom poriadku. Najradšej sme mali palacinky. Boli iné ako tie naše, plnku mali chuťovo podobnú Salku alebo pudingu. Síce boli viac sladké ako naše, ale vôbec nám to nevadilo. Všetky krajiny sa zhodli, že tie ich sú najlepšie na svete! Zlaté boli aj spolužiačky z Číny, ktoré si fotili všetko, čo sa dalo konzumovať. Samozrejme, jedli sme aj národné jedlá ako boršč, šči, peľmene, či šašlík. Aj keď ruská kuchyňa ma vo všeobecnosti až tak nenadchla, musím čestne povedať, že polievky tam varia asi najlepšie, aké som kedy a kde jedla! Po mojom opísaní by si človek pomyslel, že ľudia s takouto stravou musia mať problémy s nadváhou, ale opak je pravdou. Takmer všetky Rusky vyzerajú krásne, štíhlo a podľa mňa spolu so Slovenkami patria medzi najkrajšie ženy na svete smile

Lucka a čo celkový dojem z Ruska?
Tak ako veľká je táto krajina, tak silný dojem vo mne aj zanechala. Infraštuktúra je vybudovaná dobre, no mala som možnosť vidieť len Moskvu, čo je v porovnaní s ostatnými miestami len kvapkou v mori. Cesty sú 4-5 prúdové, nájdete tam veľa električiek, vlakov, autobusov, no veľká nevýhoda sú zápchy. V dopravnej špičke nie je nič nezvyčajné stáť na jednom mieste a nepohnúť sa aj tri-štyri hodiny. Ľudia si už na to zvykli, vždy majú v poruke nejakú knihu alebo notebook… Dopravná situácia je dosť chaotická. Pravidlá síce sú, ale vo veľkom sa nedodržiavajú smile Moskovské metro sa považuje za najkrajšie na svete. Môžem ho porovnávať len s pražským metrom, ktoré som videla, ale nám sa páčilo aj moskovské.
V meste je veľa policajtov a vojakov. Prekvapilo ma prechádzanie aj do školy cez turnikety, čo na Slovensku nie je bežné. Snažia sa vo veľkom, aby ľudia dodržiavali predpisy, ale bohužiaľ, nie všade je to tak.
Náš kurz mal ubytovňu na okraji Moskvy, v oblasti Mytišči. Takmer každý deň sme jazdili aj do centra metropoly. Keď mám porovnať okraj a centrum, je to neskutočný rozdiel. Naozaj sú tam rôzne osudy ľudí. Je vidieť priepastné rozdiely v príjmoch a životnej úrovni. Videli sme parkovať staré Lady (tie typické, čo sa zo Slovenska pomaly vytratili) hneď vedľa najluxusnejších modelov áut, ktoré snáď ani nie sú realitou.

Čo ťa najviac prekvapilo a zaujalo v Moskve?
Najviac ma zaujala ich kultúra, náboženstvo, myslenie, kostoly, chrámy, galérie, historické budovy - všetko dýcha neskutočnou históriou, silou a umením. Stavby nachádzajúce sa na Červenom námestí ako Kremeľ, chrám Vasilija Blaženého, či politické budovy doslova vyrážajú dych. Cítila som sa ako v rozprávke. Všetko bolo neskutočne upravené, zladené, zorganizované. Záhrady a parky, boli ako z filmu, nikde som nevidela toľko fontán a už vôbec nie v takých rozmeroch. Nezabudnuteľným zážitkom boli tiež prechádzka najznámejšími ulicami, Starým a Novým Arbátom. Všade boli umelci, ktorý vás chceli namaľovať na obraz alebo vám niečo pekné zahrať na husliach či gitare.
Okrajové štvrte sú špinavé, hladné psy, či bezdomovci na uliciach. Verím tomu, že život v Rusku vie byť naozaj krutý, ale aj úžasný. No v každom prípade som šťastná, že som Slovenka. U nás rozdiely sú, ale zatiaľ nie až také priepastné.

Ako nás vnímajú Rusi?
Rusi nás berú doslova ako „bratrancov“. Kdekoľvek som sa predstavila a povedala, že som zo Slovenska, nemali so mnou problém, vyslovene boli až rodinní. Tým chcem povedať, že sú priateľskí, dobrosrdeční a otvorení. Myslím, že v niečom, aj keď len o kúsok, sú lepší než my Slováci. Dojem spravili na mňa výborný, nič zlé na nich nemôžem povedať smile

Vrátila by si sa ešte do tej krajiny
Určite by som sa tam chcela ešte vrátiť! Dúfam, že nie len raz. Keď tam prídete, na každom kroku sú nové prekvapenia, objavy a zážitky. Ich mentalita vás stále niečím prekvapí. Totižto, oni sa skutočne radi zabávajú a hýria. Viem, že je tam toho mnoho a dvadsaťdva dní ani zďaleka nestačí na to, aby človek spoznal minimálne toľko, čo si naplánuje. Spoznávanie východných krajín je pre mňa po tejto skúsenosti oveľa záživnejšie. Krajiny západu poznáme dosť už len z televízie. Všade samá Amerika, Nemecko, Francúzsko… Všetko je tam upratané a skoro všetko funguje, narozdiel od Ruska, kde vás stále má čo prekvapiť.

Zdroj:

Ivana Repatá

Vyber si svoje Informačné centrum mladých