Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listaktuality Aktuality

Naše aktivity: školenie Štartér v rámci projektu Participácia nie je cudzie slovo

ZIPCeM novinky | Streda, 28. Marec 2018

obrazok
Školenie je určené pre mladých ľudí, ktorí majú záujem zapájať sa do verejného diania, majú ambície organizovať akcie na lokálnej úrovni, ale chýbajú im k tomu potrebné zručnosti. Od účastníkov sa nevyžadujú predchádzajúce skúsenosti v oblasti participácie. Zaujíma nás motivácia mladých ľudí zúčastniť sa školenia. V tomto projektovom období sme väčšinu účastníkov získavali prostredníctvom osobného odporúčania ambasádorov štruktúrovaného dialógu alebo pracovníkov s mládežou, s ktorými spolupracujeme.

Školenie sme v rámci projektu realizovali v troch slovenských mestách, s celoslovenskou účasťou mladých ľudí: Stupava v máji 2017, Spišská Sobota v novembri 2017 a Ružomberok v marci 2018.
Motiváciou mladých ľudí bola najčastejšie ambícia viac sa dozvedieť o možnostiach participácie, využiť možnosť učiť sa tomu neformálne a zároveň prakticky si to vyskúšať, prostredníctvom diskusných stretnutí. Približne polovica z nich už má skúsenosti s aktivitami neformálneho vzdelávania, čo je tiež pre nich motiváciou. Za jedno z najväčších pozitív považujú možnosť spoznať nových ľudí a nechať sa inšpirovať a naštartovať spoločné aktivity, často naprieč Slovenskom, v niektorých prípadoch až medzinárodné.
Predstavujeme štruktúrovaný dialóg, ako komplexný, efektívny a v podstate jednoduchý nástroj pre mladých ľudí, ako sa zapojiť do verejného diania, či na lokálnej, národnej alebo medzinárodnej úrovni.
Účastníci oceňujú najmä zážitkové aktivity: rolové hry, prípravu projektov a diskusie.

Po školení, podľa ich vlastných slov, považujú štruktúrovaný dialóg za užitočný nástroj, vďaka ktorému sa mladí ľudia môžu vyjadrovať a komunikovať s dôležitými dospelými, majú „dobrý pocit“, pretože sa priamo zapájajú do rozhodovania a vidia zmeny, ktoré sa uskutočňujú. Po Štartéri sú „nakopnutí“ do vlastných aktivít, uvádzame príklady z niektorých:
1. dobrovoľnícke aktivity: verejné zbierky oblečenia, čistenie verejných priestorov
2. participácia: najmä v školskom prostredí – účasť na stretnutiach školských rád
3. vzdelávanie: zvýšený záujem o ďalšie vzdelávanie, rozvíjajúce ich kompetencie (projektový manažment, komunikácia, prezentácia, iné)
4. spolupráca s inými mladými ľuďmi, organizáciami: vďaka inšpirácii inými účastníkmi často vznikajú spoločné aktivity alebo sa mladí ľudia stávajú členmi mládežníckych organizácií (Národný mládežnícky parlament, ZIPCeM a iné)
Pokračovaním Štartéra je naplánovanie ďalšieho stretnutia, buď priamo diskusného stretnutia alebo dovzdelávania, kde si môžu upevniť nadobudnuté kompetencie, najmä teda z oblasti participácie (už viac prakticky)


pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačArchív spravodajstva
Hlavná stránka

Facebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk