Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listaktuality Aktuality

Verejná diskusia o ochrane mladistvých pri používaní mobilných telefónov

Aktuality | Štvrtok, 27. Júl 2006

Brusel 25. júla 2006 - Európska komisia dnes otvorila verejnú diskusiu o možnom ohrození detí, ktoré používajú mobilné telefóny. Komisia víta príspevky akejkoľvek zainteresovanej strany, príspevky od organizácií, ktoré sa zaoberajú detskou bezpečnosťou, od rodičovských i spotrebiteľských organizácií, od prevádzkovateľov mobilných sietí, poskytovateľov obsahu, výrobcov mikrotelefónov a sietí, ako aj od regulátorov. Diskusia trvá do 16. októbra 2006.

"Mobilné telefóny sú súčasťou každodenného života už nielen dospelých, ale aj tínedžerov a čoraz viac i mladších detí. Mobilná komunikácia znamená veľkú príležitosť pre rozvoj európskeho hospodárstva a spoločnosti. Pri tom všetkom však treba zaručiť ochranu mladistvých,” povedala Viviane Redingová, komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá. “Podľa mňa sú za ochranu mladistvých v mobilnej komunikácii zodpovední všetci zúčastnení: zástupcovia priemyslu, združenia pre bezpečnosť detí, ako aj verejné subjekty. Čím účinnejšie prebieha samoregulácia, tým menej musí zasahovať štát.”

Diskusia, ktorú dnes otvorila Komisia, oslovuje verejnosť v otázkach týkajúcich sa obsahu a správania: patrí sem prístup k nezákonnému obsahu alebo obsahu so škodlivým vplyvom, šikanovanie (napr. šírenie urážlivých a kompromitujúcich správ a fotografií medzi deťmi), pochybné nadväzovanie kontaktov (napr. keď sa cudzí ľudia snažia spriateliť s deťmi a nahovárajú ich na stretnutia), ohrozenie súkromia detí a riziko neočakávane vysokých nákladov.

Za posledných pár rokov používanie mobilných telefónov medzi deťmi a mladými ľuďmi výrazne vzrástlo a rovnako sa rozšírili možnosti mobilných telefónov. Podľa prieskumu agentúry Eurobarometer z mája 2006 sedemdesiat % európskych mladistvých vo veku od 12 do 13 rokov a 23 % detí vo veku od 8 do 9 rokov vlastní mobilný telefón. Mikrotelefóny dnes možno použiť na posielanie videospráv, na zábavu (sťahovanie hier, hudby a videonahrávok), poskytujú prístup na internet aj k rozličným miestnym službám.

Nárast používania mobilných telefónov jednoznačne pomáha ľuďom v informačnej spoločnosti nadviazať spojenie. Takisto však vďaka nemu narastajú obavy o bezpečnosť detí. Novootvorená diskusia si kladie za cieľ zhromaždiť konkrétne fakty aj názory rozličných zainteresovaných strán na to, aké druhy rizika hrozia deťom pri využívaní obsahu mobilných služieb, na existujúce technické a regulačné riešenia a na možnosti ďalšieho postupu, najmä na európskej úrovni.

Diskusia je súčasťou procesu, ktorý sa začal v júni 2005, keď plenárne zasadnutie Fóra pre bezpečnejší internet pritiahlo 200 zástupcov priemyslu a organizácií pre starostlivosť o deti. Komisia si želá, aby táto diskusia na európskej úrovni viedla k určitej samoregulácii, aká sa už vyvíja v niektorých členských štátoch.

Podporuje preto viacero iniciatív v tejto oblasti vyvinutých prevádzkovateľmi mobilných sietí, mimovládnymi organizáciami a ďalšími zainteresovanými stranami. Fórum pre bezpečnejší internet je súčasťou programu Komisie Bezpečnejší internet, ktorý funguje od roku 1999 a jeho cieľom je vyzbrojiť rodičov a učiteľov vedomosťami a nástrojmi na zabezpečenie bezpečného internetu. Súčasná etapa programu (2005 - 2008) má rozpočet 45 miliónov EUR na boj s nezákonným online obsahom so škodlivým vplyvom. Táto položka pokrýva aj ostatné médiá, napríklad video, a otvorene sa zaoberá bojom proti rasizmu a e-mailovému spamu.

Viac informácií nájdete na: http://ec.europa.eu/saferinternet
ZDROJ: http://www.europa.sk


pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačArchív spravodajstva
Hlavná stránka

Facebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk