Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listaktuality Aktuality

Mobilní operátori zvýšia ochranu detí a mladých

Aktuality | Streda, 07. Február 2007

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk Bookmark and Share

Vedúci európski mobilní operátori tento týždeň v Bruseli podpísali dohodu o ochrane detí používajúcich mobilné telefóny. Táto dohoda sprostredkovaná Európskou komisiou reaguje na závery z verejných konzultácií Komisie týkajúcich sa bezpečnosti detí v súvislosti s mobilnými telefónmi. V dohode sa mobilní operátori zaväzujú vytvoriť samoregulačné kódexy do februára 2008.

"Táto dohoda je dôležitým krokom na ceste k bezpečnosti detí,” povedala Viviane Redingová, komisárka EÚ zodpovedná za telekomunikácie a médiá.

“Blahoželám odvetviu mobilných telefónov k podniknutiu krokov na ochranu neplnoletých. Dokazuje to, že na európskej úrovni môže fungovať zodpovedná samoregulácia. Komisia bude veľmi pozorne sledovať skutočné naplnenie dnešnej dohody, ktorého konečný termín je február 2008.”

Na základe iniciatívy p. Redingovej budú vedúci mobilní operátori chrániť deti tým, že sa pripoja k Európskemu rámcu bezpečnejšieho používania mobilných telefónov mladšími neplnoletými a deťmi. V tomto novom texte sa operátori dohodli na podpore:

  • kontroly prístupu k obsahu určenému pre dospelých,
  • kampaní zameraných na zvýšenie informovanosti rodičov a detí,
  • klasifikácie komerčného obsahu podľa vnútroštátnych noriem slušnosti a vhodnosti,
  • boja proti nezákonnému obsahu v mobilných telefónoch.

Signatármi Európskeho rámca bezpečnejšieho používania mobilných telefónov mladšími neplnoletými a deťmi sú Bouygues Telecom, Cosmote, Debitel AG, Deutsche Telekom Group, Go Mobile, Hutchison 3G Europe, Jamba! GmbH, Mobile Entertainment Forum, Orange Group, Royal KPN N.V., SFR, Telecom Italia S.p.A, Telefonica Moviles, S.A., Telenor, TeliaSonera a Vodafone Limited.

Na implementáciu európskeho rámca operátori a poskytovatelia obsahu, ktorí sú signatármi dohody, pripravia do februára 2008 vnútroštátne samoregulačné kódexy. Komisia po 12 mesiacoch preskúma a zhodnotí jej účinnosť.

Dohoda odvetvia reaguje na mnohé obavy vyjadrené v odpovediach na Verejné konzultácie Komisie o bezpečnejšom používaní mobilných telefónov. V týchto konzultáciách boli popri prínosoch mobilných telefónov identifikované aj konkrétne riziká pre mladých ľudí ako napríklad šikanovanie, nadväzovanie kontaktov s deťmi na účely sexuálneho zneužitia, prístup k nezákonnému/škodlivému obsahu zameranému na pornografiu a násilie, ohrozenie súkromia najmä v dôsledku nemiestneho používania mobilov so zabudovanými fotoaparátmi a vyhľadávacích služieb. Z konzultácií jasne vyplynulo aj to, že o zodpovednosť za bezpečné používanie mobilov by sa mali deliť rodičia, opatrovatelia, mobilní operátori a poskytovatelia služieb spolu s verejnými orgánmi.

Samoregulácia sa v súčasnosti chápe ako potenciálne vhodný spôsob zabezpečenia ochrany detí používajúcich mobilné telefóny. Je ju však treba implementovať a začať využívať vo všetkých členských štátoch EÚ. Verejné orgány na vnútroštátnej alebo európskej úrovni budú musieť pozorne sledovať vývoj a pravidelne hodnotiť účinnosť samoregulácie, aby bolo možné posúdiť, či nie je potrebná verejná intervencia.

zdroj: http://www.europa.sk

Trvalý odkazHlavná stránka

Facebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk