Aktuality

Mladí dostali informačný autobus

Aktuality | Piatok, 05. Október 2007

Slávnostným štartom 5.10.2007 v Prievidzi, vyrazilo k mladým ľuďom na Slovensku mobilné Informačné centrum mladých. Autobus INFOMOBIL tak od dnešného dňa bude plniť svoje poslanie, prinášať do miest užitočné informácie pre mladých ľudí.

Na prvú cestu ho vypravili štátny tajomník Ministerstva školstva SR Jozef Habánik, primátor mesta Prievidza Ján Bodnár a predseda Združenia informačných a poradenských centier mladých v SR Michal Dobiaš.

Infomobil je jedinečný projekt svojho druhu na Slovensku. Jeho cieľom je dostať informácie najmä k mladým ľuďom s nedostatkom príležitostí. Za týmto účelom Združenie informačných a poradenských centier mladých v SR v spolupráci s Ministerstvom školstva Slovenskej republiky pripravilo informačný autobus - INFOMOBIL. Jedná sa o starší autobus prerobený na účely poskytovania informácií. Mladí budú mať v ňom k dispozícii letáčiky, plagáty a brožúrky. Bude plniť funkciu mobilného Informačného centra mladých, ktoré bude cestovať po celom Slovensku. S vyškolenými pracovníkmi, ktorí sú mladým rovesníkmi, kvalitnými poradenskými materiálmi a pripojením na internet, navštívi mestá a regióny s menším počtom obyvateľov, čím vylepší informačno - poradenský servis pre mladých.
obrazok

Všetky informačné materiály, pripojenie na internet či osobitná poradenská činnosť v malej konzultačnej miestnosti, budú poskytované bezplatne.
Omnoho väčšie percento mladých sa tým bude mať možnosť dostať k spoľahlivému zdroju informácií z oblasti práce v zahraničí, štúdia, prevencie HIV, či v otázkach drog neformálnou a nenútenou metódou. Osvetová činnosť je naviazaná na okruhy tém ako sú: Sexualita mladých, AIDS, práca AU-PAIR, brigády, diskriminácia, Európska únia či dobrovoľnícka služba. Dozvedieť sa môžu viac aj o jazykových kurzoch, ako správe využiť svoje skúsenosti a napísať životopis, či ako začať podnikať.
Aby sa mladí ľudia dozvedeli dátum a miesto, kde sa práve ich INFOMOBIL bude nachádzať, ZIPCeM za týmto účelom sprevádzkovalo aj web stánku http://www.infomobil.sk. Stránka slúži na podporu projektu informačného autobusu pre mladých. Na webe nájdu záujemci atraktívne súťaže, ktorými sa každý kto má kreatívne nápady môže podielať na tvorbe Informačného autobusu a zároveň získať zaujímavé ceny. Bude obsahovať fotografie z miest, zaujímavých situácií a informovať o dni mieste a hodine, kde najbližšie zastaví INFOMOBIL.
obrazok
Pre tých, ktorí nemajú možnosť prístupu na internet, je k dispozícii infolinka 18 555 na ktorej sa dozvedia celý program a trasy autobusu.  Na uvedený číslo môže zavolať mladý človek aj v prípade, že potrebuje aktuálnu informáciu a Infomobil práve nesmeruje do jeho mesta. Konzultant mu zodpovie na všetky otázky z uvedenej klasifikácie, alebo poradí, kam sa má so svojim problémom obrátiť.

Rovnaký informačný a poradenský servis ako INFOMOBIL poskytujú aj samotné Informačné centrá mladých v 15 mestách na Slovensku. Ich presný zoznam a adresu je možné nájsť na stránke http://www.icm.sk

Viac fotogafii nájdeš v sekcii Fotogaléria

Združenie Informačných a poradenských centier mladých v Slovenskej republike / ZIPCeM / je reprezentant siete organizácií aktívne pracujúcich s informáciami pre mladých ľudí na Slovensku. V súčasnej dobe združujeme 15 Informačných centier mladých v mnohých regiónoch SR.

Vyber si svoje Informačné centrum mladých