Aktuality

Staň sa súčasťou Živej knižnice!!!!

Aktuality | Piatok, 06. Júl 2007

Upozorni na problémy, s ktorými sa stretávaš!!!!
...a pomôž búrať bariéry predsudkov...

Som knižnica, o ktorej si určite NIKDY nepočul. Ja nie som ako ostatné - kde si prídeš požičať nejakú literatúru do školy, do práce, voľný čas - vezmeš si knihu na nejaký čas domov a po čase opäť vrátiš.

V mojej knižnici si môžu ľudia tiež vybrať nejakú “knihu”. Nie je to však kniha, akú poznajú - moja kniha je živá, rozpráva, počúva a odpovedá, ak má niekto nejakú otázku.

Moji návštevníci sa môžu dozvedieť, ako zvláda vozíčkar nákupy v obchode, Moslim cestovanie lietadlom, zmiešaný rómsko-nerómsky pár pohľady okoloidúcich a homosexuál dilemu, či má dať partnerovi bozk na ulici. Vypočujú si, ako stereotypné názory znepríjemňujú život blondínkam, policajtom alebo aktívnym dôchodcom…

Ako je to možné? Knihy v mojej knižnici sú ĽUDIA. Ľudia so svojim životným osudom, stretávajúci sa s intoleranciou, skrytými predsudkami alebo stereotypnými predstavami počas svojho života. Tieto knihy si nikto nemôže vziať domov, ale - môže s nimi stráviť niekoľko minút a zistiť, ako sa dokážu vyrovnávať s názormi svojho okolia.

Nájsť nové “knižky” do mojej knižnice nie je ľahké, pretože nie každý chce o sebe rozprávať a otvorene diskutovať o neľahkých situáciách, do ktorých sa dostal práve pre prevládajúcu mienku spoločnosti. O to viac si cením tých, ktorí si uvedomujú, že intolerancia, stereotypy a skryté predsudky sa dajú odstrániť vtedy, ak ľudí na ne upozorníme…

A práve preto vyzývam tých, ktorí sa s intoleranciou a stereotypmi stretávajú na “ vlastnej koži”, aby dali o sebe vedieť a stali sa mojou súčasťou - súčasťou Živej knižnice akcie Truck Tour - 4. augusta na Zelenej vode v Novom Meste nad Váhom.

Stačia len 2 hodiny a množstvo mladých ľudí objaví nový zmysel, pretože každý z nás je iný, ale všetci by sme si mali byť rovní.

Ak ťa moja výzva oslovila, napíš mi mail na zivakniznica@iuventa.sk , alebo zavolaj na 0911 229052. Budem netrpezlivo čakať až do 19. júla 2007.

Tvoja Živá knižnica

Vyber si svoje Informačné centrum mladých