Aktuality

Zdravo to ide (Bezpečne na horách)

SYTEV KN Spravodajstvo | Štvrtok, 19. December 2019

Dňa 19. decembra prebehla beseda pre žiakov 9. ročníka ZŠ Nábrežná. Žiakom prednášal miestny poslanec MsZ a dlhoročný horský záchranár PhDr. Martin Priečko PhD. Na úvod priblížil horskú záchranársku službu na Slovensku v minulosti a pripomenul im dôležité telefónne čísla, na ktoré je potrebné zavolať, ak sa Vám stane úraz v horskom prostredí. Následne sme si predstavili zásady bezpečného pohybu a správania sa v horskom prostredí, ale taktiež aj pri športoch. Prešli sme si aj hlavné zásady, ako a kedy ísť na turistiku, že je dôležité sledovať počasie a ako sa správať, ak nás náhodou počas turistiky prekvapí búrka.Keďže momentálne sú veľmi populárne rôzne adrenalínové športy, vyzval mládež, aby bola opatrná pri rôznych "free ride" zjazdoch. Taktiež nám porozprával o rôznych skúsenostiach o záchranárskych výjazdov, ako záchranári postupujú pri lavíne, aké nástroje používajú. Tieto záchranné pomôcky ako napríklad "mačky", lavínový vysielač a iné dal žiakom aj kolovať a mohli si tak obzrieť profesionálne záchranárske vybavenie.

Dôležitým pri záchrane je aj pomoc od kamarátov, ktorí sú vždy prví na mieste nehody a môžu tak bezprostredne poskytnúť prvú pomoc alebo začať hľadať iných ľudí, ktorí napríklad uviazli. Spomenul jedno dôležité pravidlo, že je potrebné, aby sme nespanikárili a zachovali chladnú hlavu.

Táto aktivita bola podporená z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže a Nadáciou pre deti Slovenska z dotačného programu Hodina deťom.
obrazok
obrazok obrazok

Vyber si svoje Informačné centrum mladých