Belianska jaskyňa

Chcete využiť posledné slnečné lúče a nechcete stráviť voľný čas len sledovaním televíznych programov? Čo tak skúsiť návštevu jaskýň? V tomto článku vám priblížime Beliansku jaskyňu, čítajte ďalej…

Belianska jaskyňa je najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku. Nachádza sa neďaleko obce Tatranská Kotlina, v najvýchodnejšej časti Belianskych Tatier.

Niečo málo z histórie

Už od roku 1826 do jaskyne chodili tajne zlatokopovia, ale až v roku 1881 ju objavili Július Husz a Johan Britz a jaskyňa sa stala verejne známou. V roku 1884 ju bez väčších ťažkostí sprístupnili pre verejnosť. Dvanásť rokov po objavení žiarovky bolo v Belianskej jaskyni zavedené elektrické osvetlenie (jedna z prvých na celom svete).
Trochu faktov pre nadšencov jaskýň
Celková dĺžka je 3,5 km.  Tiahne sa v smere od severu na juh a vytvára tri morfologické časti- vstupné, výstupné a zostupné. Vstupné horizontálne časti, v ktorých sa nachádzajú komínové priestory pospájané umelými tunelmi, nemajú kvapľové útvary a javia stopy rútenia. Výstupné časti, ktoré sa začínajú Rázcestím, po 112 m od vchodu prudko stúpajú do výšky. Tieto priestory zahrňujú priestranné, rúcaním zväčšené dutiny, založené na vrstvových plochách. Z kvapľových útvarov tu vznikli nástenné vodopády (napríklad Vysoký dóm, Zbojnícka komora, Dóm SNP a ďalšie) a pagodovité stalagmity(Palmová sieň). Stalagmit v Zrútenom dóme je zvláštne naklonený a vytvára dojem šikmej veže v Pise .

Život v jaskyni

V Belianskej jaskyni sa vyskytujú tri druhy netopierov: netopier obyčajný, netopier fúzatý a netopier ostrouchý. Žije tu aj plch obyčajný a v jazierkach bezpancierovec slepý a druhy z radu chvostoskokov. Na zhnitom dreve boli zistené plesne (Mucor mucedo, Penicilium glaucum). Teplota vzduchu v jaskyni kolíše medzi 5 - 5,8°C, vlhkosť medzi 93 - 97%.

Niekoľko praktických rád pred návštevou Belianskej jaskyne

Prístup: Z Tatranskej Kotliny je to približne 20 minút chôdze. Držte sa žltých značiek. Vchod do jaskyne leží na severnom svahu Kobylieho vrchu.
Ak si chcete návštevu jaskyne spríjemniť turistickou prechádzkou odporúčame túto trasu: Kežmarské žľaby- Tatranská Kotlina. Ide o nenáročnú turistiku, prevýšenie je 160 m a približný čas 2 hodiny a 45 minút.
Dĺžka prehliadkovej trasy jaskyne je 1370 m a trvanie cca 70 minút.
Otváracie hodiny:
1.9.2011-14.11.2011 utorok až nedeľa o 9:30,11:00, 12:30, 14:00 hod.
15.11.2011 až 27.12. zatvorené, 28.12.- 31.12. utorok až nedeľa 9:30, 11:00, 12:30, 14:00

Vstupné:
7 € dospelí
6 € študenti a dôchodcovia SR,
3,50 € deti 6-15r. a invalidi
+foto 10 €, video 10€, mimoriadny vstup 50€. Pri fotografovaní a filmovaní zákaz používania statívu.

Zdroj:

autor: Ivana Repatá

Externé odkazy:

Pokiaľ máte záujem o viac informácii o Belianskej jaskyni, odporúčam kliknúť sem:
http://www.ssj.sk/

Vyber si svoje Informačné centrum mladých