čiernohorská perla Budva

obrazok

Leto sa nám pomaly blíži ku koncu a školáci zasadli do školských lavíc. Slnečné počasie nám stále dovoľuje v myšlienkach cestovať do prímorských mestečiek. Prečítajte si v tomto článku o čiernohorskej Budve a zaspomínajte na letné dovolenky.

Malá krajinka, ktorú Taliani nazývajú Montenegro leží pri Jadranskom mori pod Bosnou a Hercegovinou. Je vyhlásená za ekologický štát vďaka svojej prírode a prirodzenej kráse. Hlavné mesto je Podgorica, mena EURO a úradný jazyk srbština.
Čiernohorská krajina ponúka mnohopočetné pláže, morské zálivy, zátoky a pobrežia. Na jednej strane stojí krása Jadranského mora spojená s výhľadom na pohoria, na druhej strane najvyššie položené kopce ako Durmitor, Bjelasica, Visitor a mnohé ďalšie, ktoré skrývajú jazerá, lúky a lesy. Sú veľmi vhodné na turistiku a milovníci prírody si ich zamilujú.
15. mája 2008 zaviedla Čierna Hora tkz. ekologickú daň pre všetkých zahraničných motoristov. Poplatok 10 euro pre osobné autá, 150 euro pre autobusy a nákladné autá platí jeden rok. Bude vyberaný pri vstupe do krajiny.

Budva

Budva je jedno z najstarších miest na Balkáne a právom sa označuje ako hlavné turistické mesto Čiernej Hory. Je najznámejšie, najnavštevovanejšie a najobľúbenejšie letovisko. Nachádza sa tu sedemnásť pláží, kde sa strieda hladký piesok s tvrdším a kameň.
Zvláštne čaro dodáva aj starobylé mesto, kde sa zachovali dve impozantné mestské brány -Pevninská a Morská.
Pre túto časť mesta sú typické dláždené uličky s kamennými domami. Dominanta biskupského kostola sv. Jana pochádza z 8. až 9. storočia. Romantickou stavbou je tiež opustený kláštor a mariánsky kostol Santa Maria in Punta z 8. storočia a kostol sv. Trojice s gréckymi maľbami. Oproti starému mestu leží Ostrov sv. Mikuláša, na ktorom je zrúcanina kostola.

Stravovanie

Mesto ponúka množstvo reštaurácii, do ktorých lákajú návštevníkov mladé dievčatá. Pochutnať si môžete na medzinárodnej a čiernohorskej kuchyni. Ak však nemáte peniaze na každodenné stravovanie sa v reštauráciách, na každom rohu vás vítajú fastfoody – stánky s občerstvením, kde sa môžete dobre a lacno najesť.

Pláže

Zo sedemnástich pláží v Budve sú najznámejšie Slovanská pláž (Slovenska plaža). Je najreprezentatívnejšia a jedna z najplnších pláží s komplexom hotelov a zariadení pre šport a zábavu. Ďalšiu krásnu plážou je Morgen. Je dlhá 350 m a povrch má z hrubého piesku. Cesta k nej vedie v skale. Je rozdelená na dve časti, ktoré sú spojené tunelom. Návštevníkov víta krásna socha dievčiny na skale.
Ak vám tieto dve pláže nestačia, skúste navštíviť ešte pláže Jaz, Trsteno, Mestskú pláž a Malú pláž, ktorá má 80 m a tvorí ju jemný piesok. Určite nebudete sklamaný.

Počasie a podnebie

Podobne ako prímorské oblasti susedných štátov má Čiernohorské pobrežie stredomorské podnebie, ktoré sa vyznačuje dlhým teplým a suchým letom a krátkou miernou a daždivou zimou. V zime sú priemerné teploty okolo 9°C, teploty klesajú pod nulu len výnimočne. V lete je typická mimoriadna dĺžka slnečného svitu (až 2500 hod. ročne), vysoký počet jasných dní (v letných mesiacoch 300 hod. mesačne) a nízka oblačnosť. Priemerné júlové teploty sa pohybujú okolo 28°C, vyššie teploty nie sú však výnimkou, môžu sa vyšplhať až na 40°C.

Cez sezónu je Budva plná, odporúčam navštíviť mimo sezóny. Ak však máte rady ruch, zábavu, diskotéky a nočný život, Budva je pre vás tá pravá.

Zdroj:

autor: Ivana Repatá

Externé odkazy:

Pokiaľ máte záujem navštíviť Čiernu Horu a potrebujete viac informácii aj o iných letoviskách, kliknite tu:
http://www.ciernahora.sk/

Vyber si svoje Informačné centrum mladých