Portugalsko

Vlajka Portugalsko

Oficiálny názov: Portugalská republika
Hlavné mesto: Lisabon
Počet obyvateľov: 10,53 mil.
Rozloha: 92 082 km2
Hustota osídlenia: 111 obyvateľov na km2
HDP na obyvateľa: 70,7
Miera zamestnanosti: 68,2
Úradný jazyk: portugalský
Politický systém: republika
Mena: Euro
Vstup do EÚ: 1986

Neoficiálny text: Portugalsko leží na Pyrenejskom polostrove, Azorských ostrovoch a na ostrove Madeira v Atlantickom oceáne. Ako pozostatok niekoľkostoročnej maurskej nadvlády sa na stavbách, historických pamiatkach i v miestnych názvoch dodnes zachoval arabsky štýl. Už v 15. storočí Portugalci postavili prvú flotilu a vydali sa na námorná plavby. Objavili nové námorné cesty a krajiny a dokázali, že Zem je guľatá. Na juhu Portugalska rastie dub korkový a ťaží sa mramor. Portugalské hospodárstvo sa začalo rozvíjať po vstupe do Európskej únie.

Oficiálny text: Portugalsko, ležiace v západnej časti Pyrenejského polostrova, má iba dvoch susedov - Španielsko a Atlantický oceán. Nečudo, že od konca 14. storočia sa stalo námornou veľmocou. Henrich Moreplavec, Bartolomeo Díaz, Vasco da Gama a Fernando de Magalhaes sa pričinili o vznik veľkej koloniálnej ríše. Portugalsko malo svoje kolónie v Južnej Amerike, v Afrike, Indii, Číne a v Indonézii. Svoje veľmocenské postavenie Portugalsko stratilo už v 16. storočí. Napriek tomu si svoje závislé územia udržalo dlhšie ako všetky ostatné európske štáty. Až v polovici 70. rokov 20. storočia súhlasilo s nezávislosťou Angoly, Mozambiku a ďalších dovtedajších kolónií. V tom čase prevrat mladých dôstojníkov zvrhol autoritatívnu diktatúru, ktorá bola pri moci od roku 1932. Tzv. klinčeková revolúcia umožnila demokratizáciu krajiny a následne aj prijatie Portugalska do európskych spoločenstiev. Hoci stále patrí medzi najchudobnejšie krajiny západnej Európy, vďaka štrukturálnym fondom však životná úroveň jeho obyvateľov stúpla.

Vieš že ... moreplavecká výprava Fernanda Magalhaesa ako prvá oboplávala zemeguľu v roku 1520 a dala meno Tichému oceánu, Brazília bola najväčšou portugalskou kolóniou a dodnes sa v nej hovorí portugalsky. Portugalci majú záľubu v spievaní smutných piesní fado?

Legenda: Princezná Monchique milovala rodenú krajinu so snehom pokrytými vrcholkami hôr. Vydala sa za maurského kráľa, no po čase začala chladnúť zo smútku za rodným kráľovstvom. Manžel sa veľmi snažil zahnať jej smútok a prikázal vysadiť na všetky svahy kráľovstva mandľovníky. Jedného dňa jej ukázal snehobiely koberec rozkvitnutých mandľových kvetov. Monnchique pochopila hĺbku jeho lásky a vládla šťastne spolu s manželom.

Veľvyslanectvo na Slovensku:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky:
Embaixada da República Eslovaca
(Embassy of the Slovak Republic)
Avenida Fontes Pereira de Melo 19, 7. Dto
1050-116 Lisabon (Lisboa / Lisbon)
Portugalsko (Portugal)
Tel.: 00351 / 213 583 300 (spojovateľka, diplomatická služba), 213 139 984 (Obchodno-ekonomické oddelenie)
Fax: 00351 / 213 583 309, 213 583 306 (Obchodno-ekonomické oddelenie)
E-mail: emb@lisbon.mfa.sk

Zdroj:

ZIPCeM

Vyber si svoje Informačné centrum mladých