Najlacnejšia autobusová preprava po Slovensku

Cestovanie patrí k nám. Občas je nevyhnutnosť, inokedy zábava. Ceny pohonných hmôt stále stúpajú a ceny lístkov tiež. Podľa čoho si vybrať správny spoj? V tomto článku si posvietime na autobusové prepravné podniky.

Zrejme poznáte ten pocit, keď čakáte na autobusovej zástavke a neviete sa rozhodnúť, ktorý spoj je pre vás ideálny. Spoločností poskytujúcich dopravu je veľa a ceny služieb sa pohybujú. Sú situácie, kedy vám ide jeden – dva spoje za deň a výber je minimálny. V niektorých mestách sa neviete od radosti rozhodnúť, ktorým pôjdete. Vyberiem si ten o 12:30, 12:35 alebo až 12:55?

Podľa čoho si vyberáme spoločnosti?
• Podľa cestovného poriadku: mnohým ľuďom nevadí, že autobus zachádza, či ľudovo povedané „stojí pri každej vŕbe“. Iní si vyberajú čo najkratší spoj, aby sa dostali do cieľa rýchlejšie, bez zbytočných zastávok.
• Podľa poskytovaných služieb: máme na mysli vybavenie autobusu a pohodlie. Aj tu by mala platiť priama úmera. Čím novší autobus, väčšie pohodlie – tým vyššia cena za lístok. Existujú aj spoločnosti s novými autobusmi, ktoré majú primerané ceny.
• Podľa ceny lístka: to je jeden z najzákladnejších predpokladov pri výbere. Ako študenti potrebujeme ušetriť, preto nám väčšinou nevadí, že cestujeme starou Karosou. Istá vec je, že naša peňaženka nebude o veľa koruniek ľahšia a dostaneme sa do školy včas.
Porovnávali sme ceny lístkov na trase NITRA- ŽIAR NAD HRONOM (bez ohľadu na to, či stojí v Žarnovici, Novej Bani a v Zlatých Moravciach. Taktiež sa neberie do úvahy preprava po ceste 1.triedy alebo po R1-tke) v ôsmich spoločnostiach. Využívali sme zľavu ISIC- International student identity card, Medzinárodný preukaz študenta. Výsledok?

Ferritour – 2,50 €
MJC, s r.o. – 2,80 €
Bustrans J.M., s r.o. – 3 €
Ján Uhlický- Fantastic – 2,82 €
OSNADO, spol. s r.o. – 3,10 €
Slovak lines expres, a.s. – 3,60 €
SAD Lior bus, a.s. – 2,70 €
Turancar - 3,60 €

Najlacnejší spoj na tejto trase je využitie spoločnosti Feritour. Na druhom mieste sa umiestnil SAD Liorbus, a.s., ďalej nasleduje MJC s r.o., Ján Uhlický-Fantastic, Bustrans J.M. s r.o., OSNADO, spol. s r.o. (poz.red. ide o medzinárodnú linku Trutov- Žiar nad Hronom) a posledné miesto patrí Slovak Lines Expres, a.s spoločne s Turancarom. Rozdiel medzi prvým a posledným miestom je 1,10 €. Čo si kúpim za taký peniaz? Nič prevratné, ale ak cestujete pravidelne (po tejto trase 2x týždenne) za mesiac dokážete ušetriť až 8,80 € a za tri mesiace 26,4€ (a to už nejaký ten peniaz je) a za šesť 52,8 €.
Ak vás tento článok inšpiroval, sme šťastní. Ak vás aspoň zaujal, sme aspoň radi.

Zdroj:

Ivana Repatá

Vyber si svoje Informačné centrum mladých