Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listO krajinách a cestovaní

Obrazok kategorie Okolo sveta

Exotické Turecko

O krajinách a cestovaní | Streda, 24. August 2011

obrazok Predstavujeme vám krajinu, ktorá láka svojimi odlišnosťami, horúcim podnebím a krásnymi plážami. Aké je naozaj Turecko?

Nejaké fakty
Turecko je euroázijská krajina. Prevažná väčšina obyvateľstva vyznáva náboženstvo islam. V tejto krajine sa dorozumiete po anglicky a nemecky. Časový posun od Slovenska je jedna hodina a let trvá približne tri hodiny.
Podnebie: subtropické s horúcimi letami a miernymi zimami. V oblasti Thrákie (európska časť) teploty v lete dosahujú 30 až 40 °C, v ázijskej Antalyi sú suché horúce letá s teplotami okolo 40 °C.
Pláže…
V Turecku sú veľmi rôznorodé. Nájdu sa tu piesočnaté, štrkové, kamenisté, dokonca aj zmiešané, ktoré sú dlhšie a rozsiahle. Väčšina z nich je dobre vyčistená a udržiavaná, no v okolí Istanbulu sú pláže špinavšie.
Medzi najznámejšie pláže patria Kleopatrina pláž, Konyaalti a Lara v Antalyi, východná a západná pláž v Side.

Obchody
V Turecku platí jedna zásada pri nakupovaní. Musíte vyjednávať, inak obchodníka urazíte. Pri takomto štýle nakupovaní dokážete cenu zjednať a kúpa sa ukáže ako veľmi výhodná. U väč-šiny obchodníkov sa dá platiť aj eurami a americkými dolármi. V supermarketoch sú ceny pri-merané, v reštauráciách už o niečo vyššie.
Požičiavanie áut je tiež pomerne výhodné. Jedinou podmienkou je vek minimálne 21 rokov.  Okrem nich sú k dispozícii aj žlté taxíky a mikrobusy zvané Dolnuše.
V turistických centrách je bezpečnosť na vysokej úrovni, takisto ako zdravotníctvo. Očkova-nie pri krátkych pobytoch v tejto krajine nie je potrebné.

Špeciality
Národným jedlom je kebab a cacik (uhorkovo jogurtový šalát). Ďalšou špecialitou sú plnené zelené papriky zvané „biber dolmasi“. Veľmi sa podobajú nášmu jedlo – plnenej paprike. Známou tureckou potravinou je chlieb ekmek. Svojím tvarom pripomína francúzsku bagetu. V tejto krajine dostanete kúpiť aj pitu – arabský chlieb, ktorý sa tu udomácnil.

Prečo ísť do Turecka?
1. Lacná exotika… Keďže v Turecku sa ceny dohadujú, v konečnom súčte dovolenka často vyjde lacnejšie ako v európskych krajinách, alebo sa európskym cenám aspoň priblíži.
2. Nová kultúra… Miestni ľudia sú veľmi zvedaví a pohostinní. Keďže väčšina vyznáva islam, dovoľujú nám pootvoriť brány do tohto náboženstva. Niektorým ľuďom príde toto správanie vtieravé, ale záleží na prístupe. Akí budete vy – takí budú oni. Ak sa chcete na pláži opaľovať hore bez, Turecko pre vás nie je vhodné. Takéto opaľovanie je zakázané.
3. Pamiatky… Pamiatok je tu viac ako v Grécku. Väčšina pochádza zo stredoveku. Z Tu-recka cítiť ducha Orientu a Východu.
4. Príroda… Príroda je samozrejme úplne iná ako v strednej Európe, pre mnoho ľudí veľmi lákavá.Zdroj:

Autor: Ivana Repatá
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk