Informačné centrum mladých on-line

logo Informačné centrum mladých

Hlavná stránka

Publikované: 24.08.2011 o 8:32

Adresa zápisu: http://icm.sk/index.php/cestovanie/artikel/exoticke_turecko/

Exotické Turecko

obrazok Predstavujeme vám krajinu, ktorá láka svojimi odlišnosťami, horúcim podnebím a krásnymi plážami. Aké je naozaj Turecko?

Nejaké fakty
Turecko je euroázijská krajina. Prevažná väčšina obyvateľstva vyznáva náboženstvo islam. V tejto krajine sa dorozumiete po anglicky a nemecky. Časový posun od Slovenska je jedna hodina a let trvá približne tri hodiny.
Podnebie: subtropické s horúcimi letami a miernymi zimami. V oblasti Thrákie (európska časť) teploty v lete dosahujú 30 až 40 °C, v ázijskej Antalyi sú suché horúce letá s teplotami okolo 40 °C.
Pláže…
V Turecku sú veľmi rôznorodé. Nájdu sa tu piesočnaté, štrkové, kamenisté, dokonca aj zmiešané, ktoré sú dlhšie a rozsiahle. Väčšina z nich je dobre vyčistená a udržiavaná, no v okolí Istanbulu sú pláže špinavšie.
Medzi najznámejšie pláže patria Kleopatrina pláž, Konyaalti a Lara v Antalyi, východná a západná pláž v Side.

Obchody
V Turecku platí jedna zásada pri nakupovaní. Musíte vyjednávať, inak obchodníka urazíte. Pri takomto štýle nakupovaní dokážete cenu zjednať a kúpa sa ukáže ako veľmi výhodná. U väč-šiny obchodníkov sa dá platiť aj eurami a americkými dolármi. V supermarketoch sú ceny pri-merané, v reštauráciách už o niečo vyššie.
Požičiavanie áut je tiež pomerne výhodné. Jedinou podmienkou je vek minimálne 21 rokov.  Okrem nich sú k dispozícii aj žlté taxíky a mikrobusy zvané Dolnuše.
V turistických centrách je bezpečnosť na vysokej úrovni, takisto ako zdravotníctvo. Očkova-nie pri krátkych pobytoch v tejto krajine nie je potrebné.

Špeciality
Národným jedlom je kebab a cacik (uhorkovo jogurtový šalát). Ďalšou špecialitou sú plnené zelené papriky zvané „biber dolmasi“. Veľmi sa podobajú nášmu jedlo – plnenej paprike. Známou tureckou potravinou je chlieb ekmek. Svojím tvarom pripomína francúzsku bagetu. V tejto krajine dostanete kúpiť aj pitu – arabský chlieb, ktorý sa tu udomácnil.

Prečo ísť do Turecka?
1. Lacná exotika… Keďže v Turecku sa ceny dohadujú, v konečnom súčte dovolenka často vyjde lacnejšie ako v európskych krajinách, alebo sa európskym cenám aspoň priblíži.
2. Nová kultúra… Miestni ľudia sú veľmi zvedaví a pohostinní. Keďže väčšina vyznáva islam, dovoľujú nám pootvoriť brány do tohto náboženstva. Niektorým ľuďom príde toto správanie vtieravé, ale záleží na prístupe. Akí budete vy – takí budú oni. Ak sa chcete na pláži opaľovať hore bez, Turecko pre vás nie je vhodné. Takéto opaľovanie je zakázané.
3. Pamiatky… Pamiatok je tu viac ako v Grécku. Väčšina pochádza zo stredoveku. Z Tu-recka cítiť ducha Orientu a Východu.
4. Príroda… Príroda je samozrejme úplne iná ako v strednej Európe, pre mnoho ľudí veľmi lákavá.

zdroj:

Autor: Ivana Repatá