Informačné centrum mladých on-line

logo Informačné centrum mladých

Hlavná stránka

Publikované: 30.09.2010 o 10:19

Adresa zápisu: http://icm.sk/index.php/cestovanie/artikel/oslavte_s_nami_svetov_de_turizmu/

Oslávte s nami Svetový deň turizmu

obrazok Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR) pozýva všetkých priaznivcov turizmu na Slovensku na oslavy Svetového dňa cestovného ruchu. V obchodno- spoločenských centrách slovenských miest zorganizuje SACR cez víkend zábavné prezentačné podujatia ktorými si pripomenie tento významný deň a zároveň nápaditým spôsobom poukáže na široké možnosti cestovania a trávenia voľného času v regiónoch Slovenska.

Cieľom osláv Svetového dňa cestovného ruchu je prekonávanie bariér medzi ľuďmi, národmi a kultúrami. Na Slovensku budú prezentačné podujatia v rámci osláv zamerané na podporu domáceho cestovného ruchu,“ uviedol generálny riaditeľ SACR Peter Belinský.

Zástupcovia SACR, samosprávnych krajov, ale aj rôzni poskytovatelia služieb v turizme priblížia návštevníkom NAJ turistické miesta a atraktivity Slovenska, ktoré môžu počas jesenných a zimných mesiacov zažiť a spoznať. Súčasťou osláv budú vystúpenia hudobných a tanečných skupín, folklórnych súborov, šermiarov a sokoliarov. Chýbať nebudú ani obľúbení ľudoví remeselníci, tvorivé dielne, či typické slovenské gastronomické špeciality. Pre najmenších návštevníkov je pripravený animačný program. 

Oslavy svetového dňa turizmu odštartujú v sobotu 25. septembra v Nitre, Žiline, Trnave a v Štóse. Štafetu v nedeľu 26. septembra preberú Trenčín a Banská Bystrica a zavŕšenie osláv bude 1. až 3. októbra už tradične na podujatí Dni zelá v Stupave. Najväčším lákadlom návštevníkov v Žiline bude koncert Mira Jaroša, v Nitre upúta účastníkov tajuplná Čína, v kúpeľoch Štós v Košickom kraji vás čaká súťaž vo varení gulášu. V Trnave sa môžete tešiť na koncert Roba Opatovského, v Trenčíne na Zdenku Prednú a etno skupina Družina vystúpi v Banskej Bystrici. 

Svetový deň cestovného ruchu bol prvýkrát vyhlásený v roku 1979 na Valnom zhromaždení Svetovej organizácie turizmu (UNWTO) v Španielsku. Jeho hlavným poslaním je podpora a zvýšenie povedomia o význame turizmu a jeho prínose pre rozvoj spoločnosti. Termín osláv bol stanovený na 27. septembra a symbolizuje ukončenie letnej sezóny na severnej pologuli a začiatok letnej sezóny na južnej zemskej pologuli. Ústrednou témou tohtoročných osláv je „Cestovný ruch a biodiverzita“.

Oslavy svetového dňa turizmu sú zároveň vyvrcholením letnej kampane SACR na podporu domáceho cestovného ruchu s názvom Prázdninuj na Slovensku. Kampaň začala prezentačnými podujatiami počas osláv MDD v šiestich mestách a pokračovala na vysoko navštevovaných podujatiach ako napríklad festival Pohoda v Trenčíne. Počas leta bola kampaň podporená aj mediálne vo viacerých printových a elektronických médiách.

zdroj:

http://new.sacr.sk/sacr/novinky/oslavte-s-nami-svetovy-den-turizmu/