ICM Levice

O nás
Spravodajstvo
Pozvánky
Fotogaléria
Dokumenty
Kontakt
RSS/Atom

ICM na Slovensku

ICM Levice - spravodajstvo

Týždeň modrého gombíka a ICM Levice

ICM LV Spravodajstvo | Pondelok, 21. Máj 2012

Pitná voda nie je samozrejmosť. Pomôžte nám to zmeniť. Informačné centrum mladých opäť koordinátorom zbierky UNICEF v meste Levice.

V mnohých oblastiach sveta nie je voda vhodná na pitie. Je to aj prípad Zimbabwe, kde sa dve tretiny vodných zdrojov nachádzajú na povrchu vo forme riek a jazier, a človek sa o ne delí so zvieratami. Keďže až 28% obyvateľov vidieka inú vodu nemá, používa ju na varenie aj pitie.
Žiaľ, voda, ktorá nie je zdravotne bezpečná, spôsobuje deťom rôzne ochorenia: pitie spôsobuje črevnú dizentériu, brušný týfus, choleru a salmonelózu alebo sa do ich tela môže dostať parazitný cudzopasník Vlasovec medinský; hygiena znehodnotenou vodou môže deťom spôsobiť žltačku typu A či kožné a očné ochorenia; prostredie so stojatými vodami podporuje výskyt malarických komárov, ktoré okrem malárie prinášajú aj žltú zimnicu a horúčku dengue.
V Zimbabwe umiera až 12% živonarodených detí na črevné hnačkové ochorenia, ktoré ich telíčka odvodnia a vysilia. Najviac sú ohrozené deti, ktoré majú menej ako 5 rokov. Každý rok sa piatych narodenín nedožije až 29 000 detí v Zimbabwe. Ďalšie deti majú pre nedostatok pitnej vody zhoršenú kvalitu života.
UNICEF je poprednou organizáciou, ktorá v Zimbabwe zaisťuje prístup k bezpečnej pitnej vode, dodáva prostriedky potrebné na jej čistenie a stará sa o propagáciu hygieny a zlepšenie sanitácie. Vodno-sanitačné programy zaisťuje UNICEF popri očkovaní, registrácii novorodencov, vzdelávaní a programoch prevencie detskej kriminality a prevencie HIV/AIDS.
Vaša podpora znamená, že
1/ pomôžete hĺbiť studne a opravovať existujúce (od roku 2007 UNICEF financoval hľadanie nových zdrojov pitnej vody a nové vrty pre viac ako 200 studní v 16 okresoch)
2/ pomôžete zabezpečiť pitnú vodu pre školy
3/ pomôžete dodávať vodu v cisternách tam, kde nie sú dostupné zdroje pitnej vody (denne je to asi pol milióna litrov čistej pitnej vody)
4/ pomôžete dodávať prípravky na dezinfekciu a čistenie vody tam, kde je možné vodu čistiť alebo filtrovať (napríklad tablety na čistenie vody WPT, kde jedna tableta dokáže vyčistiť 4-5 litrov vody)
5/ podporíte vzdelávanie o hygiene a hygienických návykoch.
Ako ste mohli a stále môžete prispieť:
A/ do zapečatenej pokladničky UNICEF počas Týždňa modrého gombíka od 14. do 20. mája 2012
B/ zaslaním prázdnej SMS na číslo 844 od 1.5. do 20.6.2012 v sieti všetkých mobilných operátorov, cena SMS je 2€ a je konečná
C/ ľubovoľnou sumou na účet zbierky: č.ú. 2021 9886 / 6500 (Poštová banka), variabilný symbol 0312

Informačné centrum mladých v Leviciach opäť zastrešilo Týždeň modrého gombíka v meste Levice. Našlo sa veľa mladých dobrovoľníkov z levických základných a stredných škôl. V meste prebiehla zbierka v dňoch 16.- 17. mája, zapojilo sa vyše 40 dobrovoľníkov, spolu sme vyzbierali krásnu sumu 1262,82 Eur.

Viete, že...
za posledných desať rokov zomrelo vo svete po vypití znečistenej vody viac ľudí, ako bolo obetí vojnových konfliktov od druhej svetovej vojny?pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (2)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačHlavná stránka

Facebook

Facebook