ICM Levice

O nás
Spravodajstvo
Pozvánky
Fotogaléria
Dokumenty
Kontakt
RSS/Atom

ICM na Slovensku

ICM Levice - spravodajstvo

„Zo sveta“ Jedného sveta…

ICM LV Spravodajstvo | Pondelok, 25. Február 2013

obrazok
V čase od 17. do 31. januára hostilo levické Informačné centrum mladých festival dokumentárnych filmov Jeden svet. Tento festival si už počas niekoľkých ročníkov našiel aj na Slovensku svojich priaznivcov. Keďže je podstatne známejší vo väčších mestách Slovenskej a Českej republiky, jeho hlavný organizátor – občianske združenie Človek v ohrození ponúka možnosť usporiadať miestnu verziu Jedného sveta všetkým, ktorí svojmu okoliu chcú priniesť novú informáciu, zážitok alebo skúsenosť, ktorá naučí, poukáže na problém, alebo naopak povzbudí. Združenie Človek v ohrození sa usiluje účinne pomáhať ľuďom, ktorí trpia dôsledkami vojnových konfliktov, prírodných katastrof a autoritárskych režimov – a ponúkanými aktivitami pomôcť budovať otvorenú, tolerantnú a solidárnu spoločnosť.
Festival Jeden svet a Jeden svet regióny sú jedným z dobrých nástrojov, ako osloviť širokú verejnosť. Keď sa ponoríte do prípravy programu, zistíte, že z ponuky filmov na papieri je veľmi ťažké vybrať 10 najzaujímavejších filmov, pretože zrazu študujete zoznam filmov, ktoré popisujú seriózne problémy ľudí – a nútia pripomínať si, ako v podstate dobre žijeme.
Počty návštevníkov nášho festivalu sa každý večer líšili, niekedy nás bolo 12, inokedy cez štyridsať. Výber filmu, akokoľvek starostlivý, nemusí trafiť vkus – no našou túžbou bolo vybrať kvalitné filmy, opisujúce aktuálne dianie v konkrétnej časti sveta (otázky ľudských práv a prenasledovania; otázky náboženských slobôd; otázky pracovnoprávneho charakteru; ekologické témy). V závere po filme bol vždy priestor na diskusiu, buď postrehy divákov k téme; príp. prezentácie zaujímavých hostí.
Okrem večerných projekcii pre obyvateľov mesta každého veku sme robili špeciálne filmové dopoludnia pre miestnych stredoškolákov. Levické stredné školy- PaSA Levice a SOŠ Sv.Michala, túto možnosť využili počas dvoch dopoludní, z čoho máme radosť. Veríme, že aj takáto alternatíva k vyučovaniu prehĺbi ich záujem dozvedieť sa niečo nové o svete, a vidieť rozdiely a bariéry nielen medzi hranicami krajín, ale predovšetkým medzi ľuďmi navzájom.
Tešíme sa na ďalšie podobné akcie, ktoré majú veľký význam pre nás všetkých.

pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačHlavná stránka

Facebook

Facebook