Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listDôverne a na rovinu

Obrazok kategorie My a ľudské práva

Dodržiavanie ľudských práv sa zlepšuje pomaly

Dôverne a na rovinu | Piatok, 15. Máj 2009

obrazok Vláda ide do boja proti diskriminácií, rasizmu a xenofóbií s novým akčným plánom na roky 2009 až 2011. Hoci ich prejavy stále zostávajú, situácia v oblasti ľudských práv sa podľa názorov spoločnosti oproti roku 2006 zlepšuje.

Kabinet v stredu odobril správu o plnení akčného plánu boja proti diskriminácii počas rokov 2006 až 2008, ktorej súčasťou bol aj prieskum dodržiavania ľudských práv, vypracovaný Slovenským národným strediskom pre ľudské práva.

Na základe jeho záverov možno konštatovať, že vnímanie dodržiavania ľudských práv sa oproti roku 2006 zlepšilo o desať percentuálnych bodov z 26 na 36 percent.

Citlivejšia je v tomto smere maďarská menšina. Spokojných je len 23 percent jej zástupcov. Naopak, situáciu vníma ako zlú 16 percent Slovákov a až 28 percent Maďarov.

Problém s antisemitizmom i vo vzťahu k Rómom

Z prieskumu tiež vyplýva, že Slováci majú stále problém s prisťahovalcami, Rómami a antisemitizmom. Viac ako polovica obyvateľov Slovenska má stále problém s prisťahovalectvom a pretrváva súhlas s antisemitskými stereotypmi.

Problematický zostáva tiež postoj k Rómom a nezaznamenáva žiaden posun. Väčšinová populácia ich podľa prieskumu naďalej považuje za “neprispôsobivú skupinu zaťažujúcu sociálny systém”.

V prípade Rómov dáva akčný plán za vinu najmä médiám. “Najmä v spravodajstve sú časté príspevky vyvolávajúce prejavy negatívneho a stereotypného zobrazovania života Rómov alebo stereotypného zobrazovania žien,” píše sa v dokumente.

Činy s rasovým motívom rastú

Akčný plán tiež konštatuje, že počet spáchaných rasovo-motivovaných trestných činov vlani oproti roku 2007 stúpol, vzrástla však aj ich objasnenosť.

V minulom roku sa podľa štatistík policajného prezídia stalo na Slovensku 213 trestných činov s rasovým pozadím. Rok predtým polícia evidovala iba 155 takýchto činov. Strážcovia zákona objasnili 132 skutkov, čo predstavuje 56,8 percent.

Nový akčný plán

Vicepremiér pre menšiny a ľudské práva Dušan Čaplovič preto pripravil nový akčný plán na roky 2009 až 2011. “Dokument nerozlišuje medzi rasizmom, xenofóbiou či antisemitizmom. Všetky tieto aj ďalšie nenávistné postoje považujeme za rovnako nebezpečné a neprijateľné,” povedal vicepremiér Dušan Čaplovič.

“Najúčinnejšou zbraňou v boji s nenávisťou, ponižovaním a intoleranciou je otvorenosť a argumentom diskusia. Preto sa aj v ďalšom období budeme venovať informovaniu, spoznávaniu, výchove a vzdelávaniu. Prostredníctvom nich dokážeme zastaviť šírenie zloby či ponižovania a hľadanie nezmyslených rozdielov,” zdôraznil vicepremiér.

Na Slovensku 12 národnostných menšín

V Slovenskej republike žije takmer 800-tisíc osôb, ktoré sa hlásia k niektorej z 12 národnostných menšín. Najpočetnejšou menšinou je maďarská, ku ktorej sa prihlásilo 520 528 obyvateľov SR (9,7 percenta).

Druhou v poradí je rómska, ku ktorej sa hlási 89 920 obyvateľov, čo predstavuje podiel 1,7 percenta. Skutočné zastúpenie tejto národnostnej menšiny je však podľa odhadov expertov niekoľkonásobne vyššie. Podľa výsledkov sociologického zisťovania z roku 2004 žije na Slovensku asi 320-tisíc Rómov, demografické odhady hovoria až o počte 400 až 500-tisíc Rómov.Zdroj:

Jakub Filo, TASR, http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolstvo-spolocnost/clanek.phtml?id=1181866
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (1)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk