Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listDôverne a na rovinu

Obrazok kategorie Sexualita mladých

Program sexuálneho zdravia je opäť na scéne

Dôverne a na rovinu | Piatok, 15. Máj 2009

obrazok Minister zdravotníctva Richard Raši opäť skúša presadiť kontroverzný národný program sexuálneho a reprodukčného zdravia. Tento raz však pod názvom Národný program starostlivosti o ženy, bezpečné materstvo a reprodukčné zdravie v Slovenskej republike.

Keď sa tento dokument snažil presadiť podobný dokument vtedajší minister zdravotníctva Ivan Valentovič, narazil nielen na odpor cirkevných predstaviteľov, či pro-life aktivistov, ale aj niektorých politikov. A to nielen opozičných, ale aj koaličných. Proti sa totiž postavila SNS a hlavne nominant národniarov minister školstva Ján Mikolaj.

“Ministerstvo školstva rieši danú problematiku schválenou koncepciou výchovy k manželstvu a rodičovstvu. Tá sa v súčasnosti už realizuje na základných a stredných školách cez inovované učebné osnovy výchovy k manželstvu,” povedala pre Aktuálne.sk hovorkyňa rezortu školstva Dana Španková vo februári minulého roka.

Aj líder SNS Ján Slota vtedy pre Aktuálne.sk potvrdil, že budú žiadať zásadné úpravy resp. vypracovanie nového konceptu Národného programu ochrany sexuálneho a reprodukčného zdravia.

“Predpokladám však, že to vládou neprejde. Ako otec viem posúdiť, čo je vhodné. Myslím si, že aj iní sú otcovia a tým som povedal všetko,” dodal Slota pre Aktuálne.sk.

Sexuálna výchova pre všetkých

Napriek tomu však aj súčasný šéf rezortu zdravotníctva trvá na svojom. Myšlienky zaviesť sexuálnu výchovu na školách sa vzdať nechce.

“Výchova k reprodukčnému zdraviu a právam by mala byť poskytovaná všetkým deťom a mala by poskytovať informácie, ktoré sú primerané pluralitnej občianskej spoločnosti, hodnotovej priorite zdravia a nezávisle od akejkoľvek ideológie,” píše sa v Národnom programe.

Podľa predkladateľov dokumentu je dôležité, aby už mladiství poznali pravdivou osvetou “seriózne argumenty proti predčasným a nezrelým sexuálnym aktivitám a aby výchovou v tejto oblasti získali prosociálny postoj - zodpovednosť voči sebe i zodpovednosť za druhých ľudí”.

Potratová turistika rastie

V dokumente, ktorý je v súčasnosti v pripomienkovom konaní, sa však okrem iného konštatuje aj čoraz väčší nárast tzv. domácej potratovej turistiky. Podľa autorov dokumentu sa tento jav začal šíriť predovšetkým uplynulých rokoch. Vinu na tomto stave údajne nesie čoraz menší počet zariadení, kde môže žena podstúpiť interrupciu.

“Problematika sa týka nielen umelého prerušenia tehotenstva, ale aj prenatálnej genetickej diagnostiky, asistovanej reprodukcie a antikoncepcie,” konštatuje sa ďalej v dokumente.

A práve preto chce ministerstvo uľahčiť cestu k antikoncepčným prostriedkom, či k službám plánovaného rodičovstva širšiemu okruhu osôb.

Liek na demografickú krízu

Okrem úrovne sexuálnej výchovy a antikoncepcie chce však ministerstvo týmto návrhom zmierniť aj demografickú krízu. Na Slovensku totiž údajne existuje približne 10 percent párov so zdravotnými problémami, ktoré ak by sa vyriešili, prinajmenšom by zmiernili súčasné demografické problémy.

“Doterajšie spôsoby liečby - konzervatívna, operačná - v kontexte s asistovanou reprodukciou môžu podstatne zlepšiť demografický vývoj. Malý počet zákrokov asistovanej reprodukcie na Slovensku je dôsledkom pretrvávajúceho extenzívneho chápania liečby neplodnosti, pretože naša spoločnosť chápe asistovanú reprodukciu ako luxus a nie ako šetrenie prostriedkov,” uvádza ďalej spomínaný dokument.

Či bude zmenený názov a čiastočne aj obsah dokumentu stačiť, aby minister Raši našiel pre neho podporu naprieč koaličným trojlístkom, je ešte priskoro hádať. Isté je, že Slovensko opäť čaká dlhá diskusia na tému sexuálneho zdravia.Zdroj:

Ladislav Bariak, ml., http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolstvo-spolocnost/clanek.phtml?id=1181947
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (2)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk