Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listDôverne a na rovinu

Obrazok kategorie My a ľudské práva

Slovenské vnímanie inakosti

Dôverne a na rovinu | Štvrtok, 24. November 2011

obrazok Slovensko sa stáva súčasťou multikultúrnej Európy, no napriek tomu tu cudzinci dennodenne čelia stereotypnému vnímaniu zo strany obyvateľov, postoje k nim sú založené na rigidných a ťažko sa meniacich predsudkoch voči inakosti. 

V prvom rade je potrebné poukázať na nekompromisné výsledky prieskumov, ktoré jasne dokazujú, že predstavy širokej verejnosti o migrantoch nie sú založené na pravdivých obrazoch. Zatiaľ čo skúsenosti väčšiny našich obyvateľov s cudzincami sú obmedzené na kontakt s tými u nás najviditeľnejšími – podnikateľmi z Ázie, z krajín ako Vietnam a Čína- realita hovorí inak. Typický migrant na Slovensku pochádza z členskej krajiny Európskej únie, je skôr mladší, vzdelanejší, slobodný, sám sa stará o svoju domácnosť a prispieva k rastu slovenského HDP.  Samozrejme takáto vedomosť nechýba len na Slovensku, ale stáva sa základom pre posudzovanie migrantov aj v iných európskych krajinách. Nečudo, že potom neustále počúvame, ako sú migranti tí, ktorí nám berú „všetku“ prácu, tí, ktorí sú záťažou pre štátny rozpočet. Ďalšou prevládajúcou mylnou predstavou je, že pojem migrant je stotožňovaný s pojmom utečenec či žiadateľ o azyl. Hovoriac o žiadateľoch o azyl - Slovensko za posledných 10 rokov vyhovelo len 0,3 % žiadostí o azyl. 

Ďalšou dôležitou vecou je uvedomiť si, že Slovensko je dodnes zväčša tranzitnou krajinou, čo znamená, že migranti či utečenci smerujú skôr do západných krajín, takže obavy zo zaplavenia Slovenska cudzincami sú neopodstatnené. Naopak, pre tých, ktorí prechovávajú podobné obavy, nastoľujem otázku: „Koľko Slovákov v minulosti cestovalo do USA za prácou, koľko Slovákov v súčasnosti pracuje v Anglicku, Írsku, koľko z nás študuje v zahraničí či odchádza za prácou?“

Z vlastných skúseností niekoľkých migrantov sa dá konštatovať, že Slováci sú ochotní a pripravení pomôcť, no na druhej strane citeľný strach z „cudzieho,“ z niečoho, na čo staršia generácia nebola zvyknutá, ich robí uzavretejšími a chladnejšími. Pod pojmom migrant netreba vidieť len žiadateľov o azyl či utečencov, ale aj kvalifikovaných odborníkov, ambicióznych študentov a prínos pre spoločnosť. Podľa môjho názoru, v dobe, keď sa Európa otvára multikulturalizmu, je čas zbúrať bariéry a otvoriť úprimný dialóg v znamení zvedavosti, nadšenia a tolerancie. Predsudky našich starých mám by sa mali zameniť za otvorenosť a pochopenie v čase, keď sú mladí ľudia v kontakte s cudzincami, majú medzi nimi priateľov, partnerov, kolegov…

Z môjho uhla pohľadu ako z pohľadu človeka, ktorý cestuje a ktorý spoznáva ľudí z celého sveta, je Slovensko v tomto zmysle konzervatívnou krajinou. Je pravdou, že príslušníci mladšej generácie vnímajú celú problematiku skôr otvorenejšie, nezávisle od vzdelania. Na obranu tých, ktorí sa k tejto téme stavajú uzavretejšie, musím povedať: „Áno, nie sme zvyknutí!“ Takisto, mnoho predsudkov pretrváva práve preto, že v mnohých prípadoch ľudia zriedkavo prichádzajú do kontaktu s cudzincami a nemajú tak šancu zmeniť svoje tradičné stereotypy. Stretnúť cudzinca v hlavnom meste už síce nie je raritou, avšak v menších a iných mestách to nie je bežná vec. Prirodzene to, na čo človek nie je zvyknutý, toho sa bojí a vyhýba sa odlišnému.

Keď som bola prvýkrát sama v zahraničí - v Manchestri a mala som osemnásť, otáčala som sa a dívala na neskutočnú diverzitu ľudí, národností, iných kultúr, ktoré som spoznávala, bolo to obohacujúce. V Bratislave sa „naši“ otáčajú za pár ľuďmi, ktorí sú iní. Sme rozdielni. Chcem, aby sme sa obracali a otvorili sa inému a novému, chcela by som však, aby to bolo bez strachu a predsudkov. Aj keď v nás často tkvie strach z udalostí v minulosti, istá miera stereotypu je súčasťou každého z nás a existencia rôznych ľudí na jednom mieste rodí prípadné konflikty, je čas pripustiť si, že z generácie našich starých rodičov sme sa posunuli o niekoľko rokov vpred a každý mladý človek by si mal byť vedomý, že tak, ako sa díva na cudzincov či migrantov, tak sa budú na neho dívať za hranicami jeho štátu.Zdroj:

Jana Nguyenová, stážistka v Medzinárodnej organizácii pre migráciu (IOM)
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (1)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk