Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listDôverne a na rovinu

Obrazok kategorie My a ľudské práva

Unikátny kurz pre lesby, gejov, bi a trans ľudí

Dôverne a na rovinu | Pondelok, 08. August 2011

obrazok Iniciatíva Inakosť pripravila unikátny Kurz osobného rozvoja pre lesby, gejov, bisexuálnych a transsexuálnych (LGBT) ľudí. Kurz začne v septembri a bude prvým svojho druhu na Slovensku.
Napriek tomu, že rozvoj ľudských práv v našej krajine pokročil, na poli psychologických služieb sa pre LGBT ľudí spravilo málo. Neexistujú u nás cielené psychologické poradenské služby, ktoré by sa venovali špecifickým problémom LGBT klientov/tiek.

LGBT ľudia sa často dostávajú do krízových situácií spojených s homofóbiou, diskrimináciou a sú vystavení/-é väčšiemu spoločenskému tlaku, znevýhodňovaniu, hostilite, šikane, alebo prinajmenšom stereotypizácii než heterosexuálna majorita. To zvyšuje riziko vzniku psychických problémov (stres, úzkosti, depresie, popieranie svojej identity...), resp. sťažuje rozvoj osobných potenciálov. Výsledkom je tiež sociálna izolácia, vďaka ktorej LGBT ľudia zostávajú so svojimi problémami sami.

S podobnými ťažkosťami by ľuďom mohli pomôcť citlivé psychologické služby. Ako hovorí PhDr. Hana Smitková, PhD.: „Ide často o ľudí, pre ktorých môže byť hľadanie a akceptovanie seba ešte komplikovanejšie a majú obavy rozprávať o sebe, najmä v prostredí, ktoré neakceptuje či nevníma ich špecifickú situáciu prameniacu z ich identity. Psychológ či psychologička by si mali byť vedomí spoločenského kontextu, v ktorom žijú LGBT ľudia i my všetci a o to citlivejšie a vnímavejšie pristupovať k ich potrebám.”

Zámerom kurzu je naštartovať poskytovanie psychologickej podpory pre LGBT ľudí v hlavnom meste Bratislava. Počas zážitkových stretnutí pod vedením skúsenej psychologičky a psychológa budú môcť ľudia otvorene rozprávať o svojich problémoch, budú sa hľadať ich riešenia, dozvedia sa viac aj o témach ako je coming out, vnímanie vlastnej identity, partnerské vzťahy, spôsoby riešenia úzkosti, depresie a rodinných problémov.  Ako hovorí Mgr. Andrej Kuruc: „Vytvorenie bezpečnej atmosféry poskytne priestor pre pozitívnu spätnú väzbu a emočnú skupinovú podporu zo strany LGBT ľudí, ktorí majú podobné zážitky a starosti“.  Bližšie informácie o kurze a prihláška naň sú k dispozícii na stránke http://www.homofobia.sk.

Kurz je jednou z aktivít širšie koncipovaného projektu Inakosti s názvom “Psychologická podpora pre LGBT ľudí”, realizovaného s podporou Úradu vlády SR. Projekt okrem kurzu zahŕňa prieskum zameraný na zisťovanie psychických problémov a využívanie psychologických služieb zo strany LGBT ľudí, metodickú príručku pre poskytovateľov psychologických služieb a vytvorenie viacerých infomateriálov pre širokú verejnosť.Zdroj:

http://www.changenet.sk/?section=spr&x=579789

Externé odkazy:

http://www.inakost.sk
http://www.changenet.sk
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk