Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listDôverne a na rovinu

Obrazok kategorie Drogová závislosť

V tabakovom dyme našli látky spôsobujúce rakovinu

Dôverne a na rovinu | Pondelok, 27. Apríl 2009

Vedci odhalili v tabakovom dyme dve látky priamo spôsobujúce rakovinu pľúc, čo podľa nich pomôže v budúcnosti predpovedať, u ktorých fajčiarov sa choroba môže rozvinúť. Ako uviedli, u ľudí s vysokou koncentráciou vedľajšieho nikotínového produktu NNAL v moči je dvojnásobne vyššie riziko rakoviny pľúc. 

Fajčiari s vysokou hladinou NNAL v moči, ale aj ďalšou zložkou nikotínu známou ako kotinin, sú osemnásobne náchylnejší ochorieť v porovnaní s fajčiarmi s nižšími úrovňami oboch látok. Zistenia podľa vedcov môžu vysvetliť, prečo niektorí rakovinu dostanú a iní nie, keďže štatisticky nadobudne smrtiacu chorobu jeden z desiatich fajčiarov.
Vedci hľadajú vinníka
“Fajčenie vedie k rakovine pľúc, v tabakovom dyme je však okolo 60 možných karcinogénov, a čím presnejšie budeme môcť identifikovať vinníka, tým lepšie budeme vedieť predpovedať riziko,” uviedol Ťian-Min Jüan z univerzity v americkej Minnesote, ktorý predstavil výsledky výskumu Americkej asociácie pre výskum rakoviny v Denveri.
Výskum na zvieratách už predtým ukázal, že pri vysokej koncentrácii NNAL je väčší výskyt pľúcnej rakoviny, účinok látky na ľudí však nebol doteraz celkom zrejmý.
Vedci po dlhodobom výskume zlúčili údaje z dvoch veľkých čínskych štúdií zahŕňajúcich 50 tisíc mužov a žien vo veku 45 až 74 rokov, u ktorých zisťovali silu fajčenia, stravovacie zvyky a ďalšie faktory životného štýlu, a odoberali im krv a vzorky moču.
Výskum má varovať pred rizikom
Jüan a jeho kolegovia identifikovali 246 fajčiarov, u ktorých sa neskôr rozvinula rakovina pľúc, a 245, ktorí zostali zdraví po 10 rokoch od prvých vyšetrení v rámci výskumu.
Podľa vedeckého tímu, v ktorom boli aj odborníci z Národnej univerzity v Singapure a Inštitútu rakoviny v Šanghaji, môže byť výskum východiskovým bodom nového spôsobu predpovedania rizika rakoviny pľúc.
“Našim cieľom je v nasledujúcich troch až piatich rokoch zhromaždiť tieto údaje, aby mohli byť použité ako skríningový test pre fajčiarov s cieľom varovať ich pred rizikom, ktoré im hrozí,” dodal Jüan. Rakovina pľúc ročne zabíja 1,2 milióna ľudí a v rámci úmrtí na rakovinové ochorenia je celosvetovo na prvom mieste.Zdroj:

http://aktualne.centrum.sk/zaujimavosti/zo-sveta/clanek.phtml?id=1180178
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk