Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listDôverne a na rovinu

Obrazok kategorie My a ľudské práva

Vyšla správa o rasizme v slovenskom futbale

Dôverne a na rovinu | Streda, 27. Apríl 2011

obrazok OZ Ľudia proti rasizmu zmonitorovalo najvypuklejšie prejavy nenávisti na futbalových štadiónoch v rámci najvyššej futbalovej súťaže Corgoň liga aj za rok 2010. Správa, ktorá okrem prejavov zahŕňajúcich rasizmus, nacionálny šovinizmus, neonacizmus, antisemitizmus či homofóbiu reflektuje aj pozitívne iniciatívy, vznikla v rámci projektu medzinárodnej siete proti rasizmu v európskom futbale FARE s názvom United Against Racism Eastern European Development Programme.

Opičie pokriky ani krajne pravicová symbolika nezmizli

Na základe výsledkov monitoringu , ktorý sa uskutočňoval priamo návštevou na štadiónoch, monitoringom internetu (portály ultras skupín a chuligánov) či v médiách (TV, tlač) možno konštatovať, že v Corgoň lige sa niektoré ultras tábory vlani opäť nevyhli rasistickému ponižovaniu cudzincov inej farby pleti buď priamymi nadávkami alebo imitovaním zvukov opice.

Správa si všíma trend z posledných rokov - menší počet otvorených prejavov propagácie fašizmu či neonacizmu, napriek tomu, že sympatizanti radikálnych ultrapravicových združení sú medzi ultras tábormi stále prítomní. Nasprejovanie budovy v priestoroch diaľničného odpočívadla v Maďarsku hákovými krížmi počas výjazdu fanúšikov Slovana na finálový zápas Slovenského pohára v Michalovciach možno považovať za ojedinelý čin tohto typu, ktorý sa neudial na štadióne. Napriek tomu krajne pravicová symbolika – skrytá alebo priama - zo zástav či transparentov niektorých ultras skupín celkom nezmizla. V jednom prípade bola využitá aj ultras skupinou z nižšej súťaže.

Urážok s nacionalistickým, antisemitským či antirómskym podtextom sme boli vlani svedkami vo väčších rozmeroch najmä počas vzájomných zápasov Spartaka Trnava, Slovana Bratislava a DAC Dunajská Streda. Anti-rómsky transparent sa objavil aj počas duelu Európskej ligy medzi Slovanom Bratislava a Crvenou Zvezdou Belehrad.

“Zástupcovia OZ Ľudia proti rasizmu nedávno absolvovali stretnutie s prezidentom ULK Dušanom Tittelom a šéfom Asociácie Profesionálnych Futbalistov Slovenska Júliusom Šefčíkom ohľadom spoločných aktivít v rámci projektu Nie rasizmu, stop násiliu. Správa, ktorá mapuje rasistické incidenty v slovenskom futbale by mala byť silným podnetom na riešenie očividných problémov s intoleranciou a impulzom pre spoločné osvetové aktivity, ktoré ULK avizovala pred začiatkom jarnej časti Corgoň ligy. Zapojiť do antirasistických aktivít by sa mali všetky zúčastnené strany, ULK, SFZ i fankluby. Je to nevyhnutný predpoklad k tomu, aby došlo k zlepšeniu situácie a aby určité prejavy zmizli zo štadiónov “, povedal Michal Zálešák z futbalového projektu v OZ Ľudia proti rasizmu.

Pozitíva

Za najvýznamnejšiu pozitívnu iniciatívu možno označiť III. ročník Turnaja proti rasizmu a intolerancii, ktorý už tradične počas akčného týždňa FARE v októbri 2010 zorganizovali Bratislavská liga v malom futbale, Slovenský zväz v malom futbale a OZ Ľudia proti rasizmu. Turnaj mal medzinárodnú účasť, jeho súčasťou bola diskusia na tému zastúpenia menšín v slovenskom futbale i kultúrne aktivity.

Aj Poliaci a Ukrajinci

Nenávisť na štadiónoch v krajinách, kde sa budú konať Majstrovstvá Európy 2012 monitorovali tamojšie organizácie – Nigdy Wiecej (Never Again Association , Poľsko) a Football against prejudices (Ukrajina), ktoré sú podobne ako OZ Ľudia proti rasizmu partnermi FARE.Zdroj:

http://www.changenet.sk/?section=spr&x=568257
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk