Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listKariéra a zamestnanie

Obrazok kategorie Práca na Slovensku

Ako určite nežiadať o prácu

Kariéra a zamestnanie | Streda, 10. Jún 2009

obrazok O tom, či prácu nakoniec získate, alebo nie, niekedy rozhodujú maličkosti, na ktoré uchádzači o prácu zabudnú alebo im nevenujú dostatočnú pozornosť. Často však robia aj úplne základné chyby, po ktorých nemajú šancu uspieť. Čomu sa vyhnúť a ako v žiadnom prípade o prácu nežiadať?

Ako zo svojich skúseností z praxe hovorí Monika Voláková z personálnej agentúry Lugera & Maklér, na pracovnú ponuku by ste určite nemali reagovať esemeskou alebo mailom len s krátkym odkazom “Mám záujem o danú pracovnú ponuku.“ Aj to sa podľa nej občas stáva. Ako sa pridáva Ivana Kováčiková z agentúry Exact Recruitment, reakciu na inzerát ľudia často neadresujú priamo kontaktnej osobe uvedenej v pracovnej ponuke a priamo danej spoločnosti. Váš životopis sa tak nemusí dostať do rúk osoby, ktorá o vašom pozvaní na pohovor rozhoduje. O túto príležitosť sa pritom pripravíte sami.

“Najčastejšie chyby robia uchádzači v tom, že neposielajú správny profesijný životopis. Ešte stále si aj absolventi dokážu zaslať životopis v štýle slohovej práce a uvádzajú tam aj informácie o rodičoch a súrodencoch,“ uviedla Voláková. Myslíte si, že informáciou o tom, že ste na základnú školu chodili v Partizánskom a váš otec je lekár, niekoho zaujmete?

“Životopis je dokument, ktorý musí pôsobiť profesionálne, byť stručný, ale aj obsahovať dostatok informácií na to, aby sa personálny konzultant rozhodol uchádzača pozvať na pracovný pohovor. Príliš stručný životopis, najmä v časti pracovnej náplne môže spôsobiť, že uchádzač nedokáže dostatočne objasniť, aké boli jeho kompetencie a zaujať,“ upozorňuje Kováčiková. Ako ďalej hovorí, najmä v prípade, že uchádzač o zamestnanie skončil pracovný pomer v skúšobnej lehote, prípadne do 1 roka, je dobré uviesť dôvod odchodu (napr. pozícia bola zrušená, pobočka sa presťahovala do iného mesta).

Takisto sprievodný list je potrebné zasielať na mieru každej pracovnej ponuke. „Motivačný list s textom prijmem akúkoľvek prácu personálneho konzultanta určite neosloví,“ hovorí personalistka. Pokiaľ sa rozhodnete priložiť fotografiu, je potrebné zaslať kvalitnú formálnu fotografi u tváre (napríklad ako na pas, či občiansky preukaz). Fotografi e celej postavy, z dovoleniek, autoportréty a umelecké fotografi e sú možno dobré do súkromného albumu, ak ich však pripojíte k životopisu, pozvanie na pohovor nečakajte.

Podľa personalistov by ste tiež nemali klamať a zveličovať svoje schopnosti a znalosti. “Najčastejšie uchádzači o prácu klamú ohľadne náplne práce, počtu zamestnaní a dĺžky zamestnania na danej pozícii, počtu podriadených a úrovne jazykových znalostí,“ vyratúva Kováčiková zo spoločnosti Exact Recruitment. Všetko sa totiž dá pomerne ľahko overiť. Napríklad jazykové znalosti priamo na pohovore. Ak na otázku “How are you?“ (Ako sa máte?) odpoviete “No, thank you“ (Nie, ďakujem), pohovor ani nemusí pokračovať.

“Seriózna personálno–poradenská spoločnosť v rámci svojich služieb poskytuje overenie referencií od bývalých zamestnávateľov, kde dokáže zistiť presnú náplň práce, konkrétne výsledky, potenciál, silné a slabé stránky či dôvod odchodu. Aj na základe kvalitného štruktúrovaného pracovného pohovoru personálny konzultant ľahko zistí, že sú v životopise chronologické alebo vecné nezrovnalosti,“ upozorňuje Kováčiková. Ľudia sa však dokážu pripraviť o miesto aj priamo na pracovnom pohovore. Ako personalistka upozorňuje, najčastejšie dôvody neúspechu na pohovore bývajú nedostatočná prax, odborné znalosti a znalosť cudzích jazykov. „Ide o tzv. tvrdé zručnosti, ktoré musí zamestnanec na danom pracovnom mieste mať.

“Ďalšou chybou je nepripravenosť na pohovor, nedostatočne prejavený záujem o pozíciu a pasívny prístup,“ hovorí Kováčiková. Uchádzači by sa podľa nej mali vyhnúť nevhodnému slovnému prejavu, vulgárnym výrazom, príliš neformálnej komunikácii či ohováraniu bývalého zamestnávateľa a kolegov (napr. daná spoločnosť má kultúru, ktorá mi nevyhovuje, môj nadriadený nemal dostatok skúseností a zle sa s ním spolupracovalo a pod.).Zdroj:

http://profesia.pravda.sk/ako-urcite-neziadat-o-pracu-ddb-/sk-przam.asp?c=A090601_063817_sk-przam_p01
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk