Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listKariéra a zamestnanie

Obrazok kategorie Dobrovoľníctvo

Dobrovoľnícky pobyt na Balkáne prispel k založeniu novej organizácie

Kariéra a zamestnanie | Pondelok, 07. Marec 2011

obrazok Radi by ste si prečítali príbeh o tom, ako dobrovoľníctvo a Európska dobrovoľnícka služba zmenili život jednému človeku? Potom čítajte ďalej…

Svoj príbeh nám zaslal Ondrej Mäsiar:

“Človek skončí vysokú školu a pýta sa - A čo teraz? Teraz už naozaj začne “skutočný život“, hľadanie práce, kopa zodpovednosti a žiadne zlaté študentské časy? Ja som počas vysokej školy vyskúšal štúdium v zahraničí cez ERASMUS, prax v Nemecku cez program LEONARDO a skončil som písaním diplomovej práce vo Viedni tiež so štipendiom. Nebolo to úplne normálne štúdium a nechcel som preto ani normálnu prácu po škole.

Moja motivácia odísť na Európsku dobrovoľnícku službu (EDS) bola hlavne chuť žiť v zahraničí a cestovať. Samozrejme zavážilo tiež, že EU hradí všetky náklady spojené s projektom (cestovné, ubytovanie, stravu, poistenie, vreckové). Našiel som si vysielajúcu organizáciu (Centrum pre interkultúrny dialóg, Bratislava) a vďaka nim aj hosťujúcu organizáciu FEJS Macedonia s projektom Mladiinfo.com.
Keď som prvýkrát počul o Macedónsku ako o krajine, v ktorej budem vykonávať môj EDS projekt, musel som sa lepšie pozrieť na mapu Európy, že kde to vlastne idem. Som ale od prírody zvedavý človek, tak som sa tešil na nový región o ktorom som nič nevedel – Balkán.
Celá dobrovoľnícka služba bol jeden obrovský zážitok a veľká životná skúsenosť. V hlavnom meste Macedónska Skopje nás pracovalo v niekoľkých organizáciách asi 20 EDS dobrovoľníkov z celej Európy. Zažili sme spolu veľa zážitkov, cestovali, naučili sa veľa nových vecí a každý deň sa pohybovali v multikultúrnom prostredí Macedóncov, Albáncov, Turkov a Rómov. To ma ešte viac naučilo chápať iné spôsoby života a druhé kultúry, ktoré sú iné a preto zaujímavé.

Na našom EDS projekte internetovej stránky http://www.mladiinfo.com som pracoval spoločne s ďalšou dobrovoľníčkou so Slovenska a ešte jednou z Holandska. Spoločne sme vytvárali informačný portál v angličtine, ktorý informuje študentov na celom svete o možnostiach štipendií, stáži, študentských konferencií a dobrovoľníctve. S projektom som sa nesmierne identifikoval, keďže sám som počas VŠ zažil krásne zážitky práve vďaka štipendiám a výmenným pobytom. Bola to pre mňa možnosť podeliť sa so skúsenosťami.

Aj po skončení môjho EDS projektu som sa rozhodol ostať pracovať v Mladiinfo v Macedónsku ako EDS koordinátor. Vyskúšal som si prácu mentora pre našich nových dobrovoľníkov zo Slovenska a Portugalska. Nadviazal som kontakty s organizáciami v Európe a čoskoro vyšleme na EDS prvých Macedónskych dobrovoľníkov napríklad aj na Slovensko.

Spoločne so zakladateľmi Macedónskej organizácie Mladiinfo sme sa rozhodli založiť Slovenské Mladiinfo Slovensko. Chceme, aby aj Slovenskí študenti boli informovaní o zaujímavých programoch a štipendiách, ktoré môžu počas VŠ využiť. Za sídlo našej neziskovej organizácie sme si zvolili študentské mestečko v Mlynskej doline v Bratislave, aby sme boli blízko študentom a našli v nich aj dobrovoľnícku pomoc pri našich aktivitách. Vytvorili sme portál http://www.mladiinfo.sk, kde informujeme o štipendiách, stážach, konferenciách, dobrovoľníctve a zverejňujeme inšpiratívne príbehy študentov. Tiež organizujeme Mladiinfo stretnutia na témy ako Erasmus, stáže v zahraničí, EDS atď.

Účasť na Európskej dobrovoľníckej službe mi veľmi pomohla zistiť čo ma baví a poskytla možnosť realizovať sa v oblasti ktorá ma napĺňa.”

Autor: Ondrej MäsiarZdroj:

Ondrej Mäsiar
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk