Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listKariéra a zamestnanie

Obrazok kategorie Dobrovoľníctvo

Európska doborovoľnícka služba

Kariéra a zamestnanie | Streda, 17. Október 2007

Máš záujem cestovať po Európe, získať nové kontakty, zručnosti a zážitky? Neprehliadni základné informácie, ktoré ťa prevedú Európskou dobrovoľníckou službou /EDS/ a využi šance, ktoré ti ponúka.

EDS môžeme zaradiť do oblasti neformálneho vzdelávania. Jej cieľom je nadviazať nové a kvalitné medzinárodné vzťahy a potencionálne aj spoluprácu medzi jednotlivými organizáciami.

Je jednou z akcií, realizovaných mládežníckou organizáciou Iuventa v rámci programu Mládež v akcii, ktorý významnou mierou prispieva ku skvalitňovaniu práce s mládežou a vytváraniu príležitostí pre znevýhodnené skupiny mladých ľudí.

Hlavným poslaním EDS je poskytnúť možnosti mladým ľuďom. Takýmto užitočným spôsobom môžu získať nezaplatiteľné skúsenosti, vedomosti o iných kultúrach, zdokonaliť sa v cudzom jazyku a najmä zvyšovať svoju hodnotu na trhu práce. 
Je teda zameraná na rozvoj solidarity a tolerancie medzi mladými ľuďmi, rozvoj aktívneho občianstva a vedie k výraznejšiemu porozumeniu medzi mladými ľuďmi.
Projekt Európskej dobrovoľníckej služby umožňuje mladým ľuďom pôsobiť ako dobrovoľník v inej krajine po dobu od 2 do 12 mesiacov. Aktivity, na ktorých sa dobrovoľník môže podieľať sú napríklad z oblasti ochrany životného prostredia, umenia a kultúry, aktivity s deťmi, mládežou alebo staršími občanmi, zo sociálnej oblasti, ochrana kultúrneho dedičstva alebo šport a iné aktivity.
Do partnerstva v EDS vstupujú tri subjekty :
- dobrovoľník
- vysielajúca organizácia
- hostiteľská organizácia
Dobre zvládnutý projekt EDS predpokladá kvalitnú spoluprácu medzi nimi. Vysielajúcou aj hostiteľskou organizáciou môže byť akákoľvek Mimovládna organizácia, združenie, alebo miestna samospráva, či iná nezisková organizácia, ktorá má akreditáciu, pričom podstata a ciele celého projektu musia byť vždy neziskové.

Prvým krokom je vlastné rozhodnutie dobrovoľníka, ktorý osloví vysielajúcu a niekedy aj hostiteľskú organizáciu. Ďalší postup pozostáva z identifikovania požiadaviek a očakávaní dobrovoľníka a následne výbere vhodnej hostiteľskej organizácie, pokiaľ si ju už nevybral dopredu.

Po dohode s hostiteľskou organizáciou sa začnú realizovať prvé kroky. Vypracuje sa projekt, ktorý môže podať jeden z partnerov projektu EDS, teda buď vysielajúca, hostiteľská alebo koordinujúca organizácia. Po schválení projektu a všetkých oficiálnych krokoch, ako je výmena rôznych dokumentov medzi organizáciami a dobrovoľníkom sa pristupuje k postupnej realizácii. Súčasťou je aj príprava dobrovoľníka vrátane prípravnej návštevy, kedy dobrovoľník navštívi priamo hostiteľskú organizáciu, aby sa vopred oboznámil s prostredím a budúcimi kolegami.

Po dôkladnej príprave odchádza dobrovoľník na samotnú dobrovoľnícku službu, počas ktorej vykonáva činnosti vzhľadom na zameranie hostiteľskej organizácie. Celý úvodný proces pred nástupom na EDS môže trvať niekoľko mesiacov, takže v prípade, že sa chce niekto stať dobrovoľníkom, mal by sa o celý projekt začať zaujímať dostatočne skoro a rovnako rýchlo aj konať.

EDS je otvorená všetkým mladým ľuďom od 18 do 30 rokov bez ohľadu na ich zázemie.  Je výbornou šancou sebarealizácie. Poskytne mladým ľuďom nenahraditeľné skúsenosti a možno aj čas na rozmýšľanie, čo ďalej. A možno práve pre teba bude začiatkom tej správnej cesty.

Všetky potrebné informácie nájdete na http://www.iuventa.sk pod programom Mládež v akcii.Zdroj:

ZIPCeM, 2007
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk