Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listOddychuj a spoznávaj

Obrazok kategorie Akcie a podujatia

Prečo som na svete rád/rada 2011

Oddychuj a spoznávaj | Piatok, 10. Jún 2011

obrazok V roku 2011 sa otvára 17. ročník celoslovenského protidrogového výtvarného projektu s medzinárodnou účasťou – Prečo som na svete rád/rada. Vernisáž vystavených prác bude 20. júna 2011 v Bratislave, vo výstavných priestoroch Národnej rady SR – Galéria na Západnej terase Bratislavského hradu.

Hlavný organizátor projektu:
Národné osvetové centrum
v spolupráci s
Kanceláriou Národnej rady Slovenskej republiky
občianskym združením Prečo som na svete rád/rada
občianskym združením Prima

Projekt podporujú:
Ministerstvo kultúry SR (slovenská časť projektu)
Úrad vlády Slovenskej Republiky (slovenská časť projektu)
Ministerstvo zahraničných vecí SR (zahraničná časť projektu)

Najvýznamnejšie ocenenia projektu:
Cena OSN (Viedeň, New York 1998), Cena predsedu Národnej rady SR, Cena podpredsedníčky vlády SR pre európsku integráciu, Cena podpredsedu vlády SR – predsedu Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog, Cena ministra kultúry SR, Cena ministra vnútra SR, Cena ministra zahraničných vecí SR, Cena riaditeľa Protidrogového fondu, Cena Protidrogového fondu – Protidrogový čin roka, Cena riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru SR (2010)

Nad projektom prevzali záštitu:
Sergei Ordzhonikidze – generálny riaditeľ Úradovne OSN v Ženeve (2005), Rudolf Schuster – prezident Slovenskej republiky (2000), Mária Kadlečíková – podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu (2002), Pavol Paška – predseda Národnej rady SR (2010), František Ružička – veľvyslanec SR v Poľsku (2006), minister zahraničných vecí Ján Kubiš (2008).
Keďže projekt dlhodobo patrí medzi kľúčové projekty Ministerstva kultúry SR, zamerané na redukciu požiadavky mládeže po drogách, každoročne nad ním preberá záštitu minister kultúry: Rudolf Chmel (2003, 2004, 2005), František Tóth (2006) a Marek Maďarič (2007, 2008, 2009, 2010).
V 17. ročníku nad projektom prevzal záštitu Daniel Krajcer, minister kultúry Slovenskej republiky.

História projektu

História projektu sa začala v Bratislave v roku 1994, keď vznikol prvotný nápad, myšlienka realizovať projekt takéhoto zamerania. V roku 2011 realizujeme už sedemnásty ročník projektu.
Viac ako 17 700 autorov – slovenských a zahraničných chlapcov a dievčat vo veku od 14 do 18 rokov – v histórii národných kôl súťaže vyjadrilo prostredníctvom výtvarnej výpovede svoj postoj k drogám a k závislosti. Do súťaže sa aktívne zapojili aj mladí ľudia z Fínska, Talianska, Uzbekistanu, Tadžikistanu, Nórska, Poľska a Malty. Výber týchto prác vo forme putovnej výstavy reprezentoval myšlienku projektu vo vyše 530 reprízach výstavy na Slovensku, v Maďarsku (Győr), Bulharsku (Sofia), v Rakúsku (Viedeň, OSN), vo Fínsku (Helsinki), v USA (New York, OSN), v Austrálii (Canberra, Sydney, Adelaide, Tasmánia), v Nórsku (Oslo, Trondheim, Molde), Francúzsku (Rada Európy, Štrasburg), Poľsku (Varšava, Ciechanów, Poswin), vo Veľkej Británii (Londýn), vo Švajčiarsku (Ženeva, OSN) a v Uzbekistane (Taškent, Buchara, Samarkand a Navoi).

K dozaista najvýznamnejším úspechom patrí, že sme náš pôvodný slovenský projekt štyrikrát prezentovali v zahraničí na najvyššej úrovni: na pôde Organizácie Spojených národov vo Viedni a New Yorku (1998), v Ženeve (2005, k projektu bol vydaný oficiálny plagát OSN), ako aj na pôde Rady Európy v Štrasburgu (2007) pri príležitosti predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európy vďaka spolupráci s veľvyslancom Emilom Kuchárom, predsedom Rady ministrov pri Rade Európy. Výstavu osobne poctil svojou prítomnosťou Terry Davis, generálny tajomník Rady Európy.
Motívy víťazných diel sa každoročne používajú ako predloha pri výrobe tričiek, šiltoviek, plagátov, kalendárov, pohľadníc, puzzle a iných artefaktov, ktoré slúžia realizátorom projektu ako ocenenia pre najlepších súťažiacich a následne v putovnej výstave, ktorú realizujeme za vynikajúcej spolupráce s regionálnymi osvetovými a kultúrnymi strediskami v Slovenskej republike.
Dôležitým partnerom slovenskej časti projektu už po ôsmy rok bude Národná rada Slovenskej republiky, na pôde ktorej sa koná vyhlásenie výsledkov a slávnostná vernisáž výstavy za účasti ocenených autorov a ďalších významných hostí. Významnými partnermi v zahraničnej spolupráci na projekte sa stali stále misie SR pri OSN a zastupiteľské úrady SR v zahraničí.

Tento rok vstupujeme už do 17. ročníka projektu. Preto nás osobitne teší, že záujem o projekt každoročne prevyšuje predchádzajúci ročník. Bude to tak aj tento rok vašou zásluhou?Zdroj:

http://www.nocka.sk
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (2)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk