Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listOddychuj a spoznávaj

Obrazok kategorie Medzi vami

Zažili a inšpirujú! A čo vy??

Oddychuj a spoznávaj | Pondelok, 21. Január 2013

obrazok V roku 2012 bola niekoľkokrát zverejnená výzva na zasielanie vašich príbehov o tom, ako vám informácia zmenila život, posunula ho o krok (či viac krokov, skokov) vpred. Výzva bola súčasťou celoeurópskej kampane “Information right now! Mladí ľudia sa pýtajú!”. Hoci je “nad slnko jasnejšie”, že takýchto príbehov sú stovky, svoje nám poslali len dve dievčatá, za čo im veľmi ďakujeme. Nech sa páči, čítajte, inšpirujte sa a neváhajte nám poslať tie vaše, vlastné skúsenosti s informáciami, možno aj s prístupom k nim. 

ČSOB, a. s. – nahliadnutie do bankového sveta

Túžba väčšiny ľudí je byť úspešný. Avšak chápanie „úspechu“ je u kaţdého odlišné. Niekto chce byť spoločensky uznávaný, niekto zasa vlastniť luxusné auto alebo mať šťastný a pokojný život. Všetko závisí od osobných hodnôt, ktoré človek vyznáva a od kritérií, ktoré mu z hodnôt vyplývajú.
Mojou túžbou vždy bolo získať prax z oblasti bankovníctva a finančníctva. Podarilo sa mi to dosiahnuť mesačným pôsobením v ČSOB, a. s. na pobočke: Vlčince – OC Dubeň, Žilina, pričom som využila možnosť ponúkanú zo strany Žilinskej univerzity, Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, študijného programu: Ekonomika a manažment podniku v podobe výberového predmetu: Odborná prax.
Cieľom tohto predmetu je využiť upevnené vedomosti získané štúdiom, taktiež slúži na získanie nových poznatkov vyplývajúcich zo zapojenia sa do pracovného procesu, používaných technologických procesov a aktivít danej organizácie (spoločnosti), v ktorej študenti vykonávajú odbornú prax. Pridaná hodnota predmetu spočíva v tom, že je vhodným ,,smerovačom“ na osvojenie si vyžadovaných pracovných návykov a zručností.
Myslím, že tento predmet je vhodné ponechať ako výberový na každom študentovi, nakoľko si každý musí uvedomiť, do akej miery je schopný obstáť na trhu práce po skončení školy. Ponechanie predmetu ako výberový buduje v každom samostatnosť a zodpovednosť zároveň. Predstavenie ČSOB, a. s.: Spoločnosť je členom medzinárodnej belgickej finančnej skupiny KBC. Najväčšou prioritou banky je spokojnosť klientov, o čom som sa mohla aj osobne presvedčiť. Vnímanie potrieb klientov je sprevádzané kvalitnými službami a profesionálnym individuálnym prístupom. Profesionalita, rešpekt a otvorenosť sú hodnoty, ktoré sú príznačné pre ČSOB, a. s.

Do banky som chodievala trikrát do týždňa po 3 hodiny, prípadne podľa potreby v dĺžke jedného mesiaca. Mojou náplňou bolo triedenie a zakladanie zmlúv (z elektronického bankovníctva, zakladajúce a rušiace zmluvy a mnoho iných). Samozrejme, administratívne práce boli tiež nevyhnutnou súčasťou mojej praxe. Absolvovala som aj zaškolenie na každej platforme, ktoré banka ponúka – jednalo sa hlavne o úverovú platformu, ktorá bola aj zdrojom pre napísanie mojej práce.
Počas praxe som spoznala veľa nových a ochotných ľudí, ktorí radi pomáhali a odpovedali na moje otázky. Prežila som mesiac, ktorý bol plný skúseností, bohatý na informácie, spoznávanie ľudí a samozrejme aj pomerne časovo náročný. Poznatky a skúsenosti, ktoré som získala počas praxe, mi pomohli nielen k vypracovaniu témy: Hypotekárne a spotrebné úvery, ale taktiež mi poslúžia aj do budúcna.
Síce pracovala som bez nároku na odmenu, no môžem potvrdiť a zároveň ubezpečiť, že skúsenosti, ktoré som nadobudla počas mesiaca v banke sú cennejšie ako finančná odmena. Riadim sa heslom: ,,Šancí je v živote vždy menej ako kandidátov na ne.“

Autorka: Dominika Matušová
študentka Žilinskej univerzity v Žiline
stupeň: I., ročník: tretí

POĎ DO TOHO grin

Keď som prišla na strednú školu nebola som si istá, čo chcem v živote robiť alebo akým smerom ho nastaviť. Keďže som sa rozhodla pre bilingválnu obchodnú akadémiu veľa ľudí mi hovorilo, že sa mám držať ekonomiky a účtovníctva… . Ale vždy sa nemusíte držať toho, čo očakáva okolie.
Prostredníctvom školy som sa zúčastnila na Olympiáde ľudských práv. Tam to všetko začalo. Zistila som, že existujú organizácie a inštitúcie, prostredníctvom ktorých by som mohla robiť to, čo ma baví. Najviac mi k ceste aktívneho života pomohli Informačné Centrum Mladých, IUVENTA a OZ Občan, demokracia a zodpovednosť, OZ Možnosť voľby… Vďaka týmto organizáciám som sa zúčastnila Jesennej školy antidiskriminácie, študijného pobytu vo Francúzsku, mnohých školení a seminárov po celom Slovensku.

Vďaka informáciám, ktoré sa ku mne dostali som aktívna dobrovoľníčka a momentálne facilitátorka. Ako sa tak venujem rôznym aktivitám všimla som si, ako prekvapene reagujú študenti a študentky na lákavé ponuky. Pýtajú sa, prečo o tom nikdy nepočuli a pod.
Milujem svoju školu a som rada, že popri tom sa môžem venovať aj tomu, čo ma baví – hoci to je nie súčasťou odboru. Chcem, aby študenti aj študentky vedeli, aké majú možnosti. Kam sa môžu dostať a čo zažiť. O tom to celé je grin Informuj sa, vyplň prihlášku a choď na to!

Majka Kullová, študentka Obchodnej akadémie
ČierneZdroj:

ZIPCeM, v rámci kampane “Information right now! Young people are asking”
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk