Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listO školách a vzdelávaní

Obrazok kategorie Na Slovensku

Kam na strednú školu?

O školách a vzdelávaní | Štvrtok, 11. Október 2007

Nevieš na ktorú strednú školu sa prihlásiť? Potrebuješ pomoc s výberom, aby si našiel čo ťa baví? Tipy a rady, ktoré ti pomôžu so strednou školou.

Výber strednej školy sa týka najmä žiakov 9. ročníka, s výnimkami osemročných gymnázií, bilingválnych päťročných gymnázií, ktoré prijímajú študentov už po ôsmom ročníku základnej školy.
Stredné školy v SR môžeme rozdeliť do troch hlavných kategórií :
- gymnáziá
- stredné odborné školy
- stredné odborné učlištia
Informácie o tom, či stredná škola otvára prvý ročník, prípadne jednotlivé odbory aktuálne zverejňuje Ústav informácií a prognóz školstva v spolupráci so školskými výpočtovými strediskami. Spôsobov, ako sa o škole, ktorú si vyberiete informovať je viac; na stránke http://www.uips.sk, ďalej v publikácii, ktorú ÚIPS vydáva, jej názov je „Ako na stredné školy“, môžete sa spýtať aj výchovného poradcu, ktorý má k týmto informáciám prístup, prípadne na http://www.strednaskola.sk nájdete prehľadnú databázu škôl a odkazy na ich webové stránky a všetko, čo o nich potrebujete vedieť.
Pri výbere strednej školy je dôležité ujasniť si niekoľko vecí :
Je niečo, čo ťa baví? Čomu by si sa chcel venovať?
Takto rozmýšľaj, ak sa chystáš na nejakú odbornú školu. Ak ťa bavia prírodné vedy, technika, nejaké umelecké činnosti, remeslá a podobne, máš možnosť si vybrať z množstva odborných stredných škôl, ktoré ťa pripravia priamo na výkon povolania. Aj napriek tomuto ale z ktorejkoľvek strednej školy s maturitou môžeš pokračovať na vysokej škole, či univerzite. Ak nemáš študijný priemer na takej úrovni, aby si vyhovel podmienkam pre prijatie na strednú školu s maturitou, môžeš si vybrať stredné odborné učilište a poprípade si maturitu dorobiť potom.

Ak si nie si celkom istý, čo by si chcel študovať, nevieš sa rozhodnúť a máš študijný priemer vyhovujúci vyšším kritériám, môžeš sa prihlásiť na gymnázium. Mnoho ľudí tvrdí, že gymnázium „nie je dobrá škola, pretože pokiaľ nepôjdeš na vysokú školu, nič nebudeš vedieť a nikde sa poriadne nezamestnáš“ Samozrejme, že to nemusí byť pravda. Gymnázia ponúkajú popri povinných predmetoch aj mnoho mimoškolských záujmových aktivít a možno práve tu nájdeš niečo, čo ti ukáže cestu ďalej a nemusí to byť nutne štúdium na vysokej škole, aj keď je pravda, že s dobrými výsledkami z gymnáziami je vysoká škola jednou a najlepších alternatív.
Dôležité !!!
Neber školu ako nutné zlo. Všetci sme tam chodili a všetkých nás otravovali reči našich rodičov a dospelých okolo nás. Ale je naozaj veľmi dôležité uvedomiť si, že škola je momentálne to jediné, čo ťa posúva dopredu. Dnes si aj zamestnávatelia aj celkovo spoločnosť zakladá na vzdelaní, teda zanedbávať vzdelávanie sa naozaj neoplatí.
Dobrá rada :
Ak budeš mať možnosť, zapoj sa do akejkoľvek aktivity, ktorú bude škola ponúkať. Hľadaj zmysluplné mimoškolské aktivity, ktoré budú o tebe vypovedať viac aj pri prijímaní na vysokú školu, prípadne pri pracovných pohovoroch. Inak sa pozerajú na ľudí, ktorí sú aktívni aj popri bežných povinnostiach, takíto ľudia sú žiadanejší a na trhu práce, či na vysokej škole sa umiestnia ľahšie a úspešnejšie.

info@icm.skZdroj:

ZIPCeM, 2007
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (3)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk