Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listO školách a vzdelávaní

Obrazok kategorie V zahraničí

“Vzdelanie pre nás nie je biznis, ale hodnota” (1. časť rozhovoru)

O školách a vzdelávaní | Štvrtok, 24. Jún 2010

obrazok Prinášame vám rozhovor s dobrovoľníkom Ondrejom Mäsiarom a jeho kolegyňou Bojanou. ktorí v rámci svojho pôsobenia v Macedónsku spravujú veľmi zaujímavy portál Mladíinfo.com. Tento projekt ponúka každodenne množstvo študijných príležitostí, výmenných pobytov, štipendií a mnoho iných informácií o štúdiu vo svete. Prečítajte si, čo o svojej práci hovoria Ondrej a Bojana. Rozhovor je zverejnený na stránke http://www.mládež.sk. Príspevok je z technických dôvodov rozdelený na dve časti. 

V rámci našich pravidelných pondelkových rozhovorov sme vám v jednom z posledných predstavili dobrovoľníka Ondreja, ktorý svoju Európsku dobrovoľnícku službu absolvuje v macedónskom Skopje. V rámci svojich aktivít je zodpovedný za internetový portál http://www.mladiinfo.com, na ktorom denne zverejňuje aktuálne štipendiá týkajúce sa štúdia v zahraničí, konferencií, súťaží a zahraničných stáží.

Projekt bol nápadom skupinky mladých ľudí zo Skopje, ktorí prišli s myšlienkou sprostredkovať mladým ľuďom na jednom mieste príležitosti pre ďalší rozvoj. Spočiatku išlo o zbieranie informácií o rôznych štipendiách, tréningoch a konferenciách a ich preposielanie mailom kamarátom a kolegom. Až neskôr sa rozhodli sprístupniť ich širšej verejnosti. V novembri 2008 vytvorili webovú stránku, kde mohli publikovať podrobnejšie informácie. Po prvých pozitívnych ohlasoch začali prichádzať stovky e-mailov od mladých ľudí z celého sveta – s konkrétnymi otázkami – od možnosti registrácie, členstva až po konkrétnu pomoc, či radu.

Úspech na seba nenechal dlho čakať. V máji 2009 získal tím Mladiinfo najlepšie ocenenie svojej práce. Portál http://www.mladiinfo.com bol vybraný medzi top päť webových portálov na svete v rámci kategórie „Education for all“ na World Summit Youth Award, kde obstál v konkurencii 662 portálov z 101 krajín sveta.

Zaujímalo nás teda podrobnejšie, ako sa „obyčajný“ web dostane za rok a pol medzi top 5 portálov a čo nové momentálne chystá. Pýtali sme sa najpovolanejších – Bojany, projektovej koordinátorky a Ondreja, ktorý sa od januára 2010 nachádza priamo na mieste činu ako EVS dobrovoľník.

Ondrej, v čase, keď si nastupoval na svoj dobrovoľnícky post, bol už Mladiinfo rozbehnutý, známy a dokonca ocenený informačný portál. Vedel si, kam nastupuješ?

Ondrej: Pravdu povediac, nemal som ani šajnu o projekte a ešte menej som vedel o krajine. Musel som si lepšie pozrieť mapu, že kam to idem Všetko sa zomlelo v priebehu niekoľkých dní. Macedónsko aj projekt mi vybrala moja EVS vysielajúca organizácia – Centrum pre interkultúrny dialóg Bratislava. No najkrajšie na tom je, že teraz sa sám čudujem, ako sa cítim v Mladiinfo aj v Macedónsku dobre. S tým, čo tu robíme, som sa maximálne identifikoval. Ani sám by som si lepšiu organizáciu nevysníval.

Apropo, spomínaš si ešte na svoj prvý pracovný deň? Aké bola tvoje prvé zadanie?

Ondrej: Na Balkáne sa hovorí „ima vreme“ teda „má čas“ Prvý pracovný deň nám spolu s mojou spolu EVS-áčkou Katarínou (tiež zo Slovenska a tiež z Dolného Kubína) začal až týždeň po príchode. Šéfovia boli fakt ústretoví, dali nám týždeň na aklimatizáciu. Začali sme s tréningom k publikačnému systému, na ktorom portál beží (WordPress), teda ako dávať novinky na stránku. To boli aj naše prvé úlohy – aktualizovať štipendiá, konferencie, granty, súťaže.

Bojana: Pre našich prichádzajúcich dobrovoľníkov sme pripravili víkendový tréning, v ktorom sme im predstavili našu prácu a aktuálne projekty. Okrem toho sme ich zorientovali v Skopje a ako súčasť teambuildingu ochutnali aj Macedónsku kuchyňu.

Vrátim sa ešte k začiatkom vzniku Mladiinfo.com. Čo je potrebné k tomu, aby sa myšlienka stala skutočnosťou v prípade vášho projektu? Skúste nám to priblížiť z praktického hľadiska?

Bojana: Myšlienka sa zrodila doslova po rokoch brainstormingu a monitorovania vzdelávacieho systému. Tiež ako výsledok komunikácie s mladými ľuďmi v rôznych krajinách. Nakoniec sme cítili potrebu založiť portál, ktorý by informoval mladých a viedol ich k ďalšiemu rozvoju a vzdelávaniu.

Začiatky boli amatérske a skromné, no Mladiinfo portál rástol a postupne sa stával omnoho profesionálnejší. S rastom stúpali aj požiadavky návštevníkov na informácie. Logickým krokom bolo zapojiť do našej práce viac ľudí, ktorí budú zodpovední za projekty. EVS pomohla začleniť do projektu dvoch dobrovoľníkov zo Slovenska a jednu dobrovoľníčku z Holandska a prispieť tak k internacionalizácii Mladiinfo. Dnes sa zameriavame na zverejňovanie informácií presahujúcich región Macedónska a Balkánu. Je to globálny servis, ktorý začal z túžby zdieľať užitočné informácie.

Od získania ocenenia v máji 2009 prešiel portál redizajnom, tak formálnym ako aj obsahovým a funkčným. Čo to znamená konkrétne?

Bojana: Potreba redizajnu prišla spolu s väčším publikom návštevníkov. Zámer bol vytvoriť prívetivý portál, jednoduchý na navigáciu, „user friendly“. V novej verzii sa tiež začalo pracovať na databáze európskych univerzít.

Ako je projekt (portál) pokrytý personálne? Ako vyzerá vyhľadávanie informácií?

Bojana: Mladiinfo má počtom veľmi malý, no srdcom veľmi oddaný tím. Sú tu dvaja zakladatelia, ktorí vedú projekt. V office potom pracuje projektová koordinátorka spolu s asistentkou a naši traja EVS dobrovoľníci. Celá obsahová stránka http://www.mladiinfo.com so všetkými novými informáciami je v podstate výsledkom húževnatej práce našich dobrovoľníkov. Najväčšie množstvo informácií prichádza cez RSS a z newsletterov, na ktoré sme zapísaní. Ďalším zdrojom sú skupiny ako yahoo grops.

Viem, že ty, Ondrej, pracuješ na spomínanej databáze európskych univerzít. Čo to obnáša v praxi?

Ondrej: Nápad bol mať na Mladiinfo databázu európskych univerzít, kde budú základné informácie potrebné pre študentov, ktorí chcú študovať v zahraničí. Čo znamená výmenné programy, štipendiá, ktoré je možné získať, termíny na ERASMUS… Všetko musí byť na jednej krátkej strane s odkazmi na stránky univerzity, tiež s jednou peknou fotkou univerzity a logom. Pre každú krajinu som zoradil univerzity podľa medzinárodného ratingu. Je to určite užitočný prehľad a rešerše, ktoré by si inak študent musel robiť sám.

Takto, keď chcem študovať napr. v Chorvátsku, kliknem na Chorvátsko a hneď viem, ktorá je tam naj univerzita, do akých výmenných programov je zapojená, mám link v angličtine rovno na študijné oddelenie a vidím aj, ako vyzerá budova. Na databáze sa stále pracuje, cieľom je pokrývať všetky významné univerzity v každej Európskej krajine.

V rámci portálu poskytujete aj poradenstvo – odpovedáte na otázky, ktoré vám prichádzajú…

Bojana: Momentálne poskytujeme len jednoduché neformálne poradenstvo. Samozrejme, informácie, ktoré zverejňujeme, si niekedy vyžadujú odpovedať na otázky konkrétnejšie. Tie riešime pomocou komentárov pod zverejnenou ponukou.

Ďalšiu časť rozhovoru aj o využívaní nových médií, o konkurencii, plánoch do budúcnosti a Balkáne prinesieme o týždeň!Zdroj:

http://www.mladez.sk/c/1779-vzdelanie-pre-nas-nie-je-biznis-ale-hodnota.html
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (1)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk