Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listO školách a vzdelávaní

Obrazok kategorie V zahraničí

“Vzdelanie pre nás nie je biznis, ale hodnota” (2. časť rozhovoru)

O školách a vzdelávaní | Štvrtok, 24. Jún 2010

obrazok Pokračujte v čítaní zaujímavého rozhovoru s aktívnym mladým dobrovoľníkom Ondrejom Mäsiarom a jeho kolegyňou Bojanou z Macedónska. Rozhovor je zverejnený na http://www.mladez.sk

Pred týždňom sme priniesli prvú časť rozhovoru s Ondrejom a Bojanou, ktorí (okrem iných) stoja za úspešným projektom Mladiinfo – portálom, kde sa denne objavujú ponuky štipendií, stáží, konferencií a súťaží pre mladých ľudí.

V druhej časti rozhovoru hovoria o využívaní nových médií pri svojej práci, o tom, ako je to s konkurenciou a tiež o živote na Balkáne, ako ho môže vidieť dobrovoľník Európskej dobrovoľníckej služby.

Spomínal si, že komunita Mladiinfo na Facebooku má už momentálne 2 000 slovenských a českých fanúšikov. Akým spôsobom sa snažíte portál priblížiť viac k mladým a dostávať ho do povedomia?

Ondrej: „Štipendiá Mladiinfo” je náš fakt úspešný Facebook „priateľ“ pre slovenských a českých študentov. Denne sa na Facebook snažíme dať štipendium, konferenciu alebo súťaž, ktorá je najzaujímavejšia. Najlepší pocit je, keď nám niekto napíše, že ho vybrali ! To je fakt super, že môžeme aj takto z Macedónska ovplyvňovať veci a pomôcť niekomu.

No, a aby sme toho ovplyvnili ešte viac, tento týždeň sme otvorili skupiny „Mladiinfo Bratislava“, „Mladiinfo Praha“ a „Mladiinfo Brno“. Za ich vznikom je myšlienka dať dokopy študentov v týchto mestách, ktorí majú skúsenosť napríklad s programom ERASMUS alebo so stážou v zahraničí. Cieľ je potom organizovať stretnutia naživo, kde sa budú môcť vzájomne inšpirovať. Celá iniciatíva je na ľuďoch, ktorí sa do skupiny prihlásia. Oni vytvoria tím, ktorý sám bude vedieť kedy, kde a ako často sa stretnúť a pokecať o skúsenostiach so štúdiom v zahraničí. Všetko poriadne rozbehneme po letných prázdninách. Máme od toho veľké očakávania, veríme, že to budú príjemné posedenia medzi super ľuďmi, jediná škoda, že ja som tu v Macedónsku, no hádam sa raz na nejaké stretko dostanem, keď už bude v Bratislave tisícová komunita

Bojana: Najväčším prínosom práce s našimi dobrovoľníkmi je ich schopnosť rozumieť situácii v ich krajinách a naučiť nás o nej viac. Ich jazyková znalosť nám pomáha vytvárať Mladiinfo komunitu na Slovensku aj v Čechách. Všetko, čo sa deje v súvislosti s dynamickým vývojom v týchto krajinách, je len a len práca našich dobrovoľníkov. V tomto sme na nich hrdí a majú našu plnú dôveru!

Súčasťou komunikačných nástrojov sú teda aj nové médiá….

Ondrej: Facebook je hlavné médium. No radi by sme Mladiinfo dostali viac aj napríklad na YouTube. Práve sme spustili video súťaž: UKÁŽ NÁM SVOJ ŠTUDENTSKÝ ŽIVOT , kde môže ktokoľvek poslať link na svoje vtipné video o tom, ako prežíva čas na intráku, v škole, ako šprtá na skúšku, jednoducho o svojom študentskom živote. Dňa 7. júla zozbierame najlepšie videá a pošleme ceny v rámci celej Európy.

Portálov ponúkajúcich podobný tip informácií je veľa. Poznáte svoju konkurenciu? Ako sa snažíte odlíšiť? V čom je podľa vás vaša pridaná hodnota?

Bojana: Väčšina informácií na http://www.mladiinfo.com pochádza z iných zdrojov, ktoré už ponuku zverejnili. My fungujeme ako centrála, ktorá ponuky kategorizuje a ďalej rozširuje. Nie je to vec konkurencie, ale vyhľadávacích schopností a tiež toho, byť stále aktuálne informovaný. Čo odlišuje Mladiinfo je prístup – vzdelanie pre nás nie je biznis, ale hodnota.

Ondrej: „Konkurenciu“ poznáme, pretože internet je plný štipendií a stránok o nich. Po obsahovej stránke myslím, že každý čerpá od každého. So zdrojmi problém nie je, no najťažšie je v nich vybrať. Najčastejšie problémy sú: ponuky sú staré, sú len pre študentov z určitej krajiny, štipendium pokrýva len malú časť nákladov na štúdium, poplatok za „študentskú“ konferenciu je niekoľko sto eur. My vlastne robíme výber najlepších ponúk, ktoré nájdeme, a ktoré dostávame z mnohých zdrojov.

V kategórii Konferencie, napríklad, vždy zverejňujeme len také, ktoré si môže dovoliť „normálny“ študent, alebo na ktoré je možné získať štipendium (poplatok, ubytovanie niekedy aj cestovné). Keď som ja bol ešte nedávno na VŠ, každý rok som chodil na ten istý kongres o multikultúre do Nemecka, pretože som o inom nevedel a bolo tam zadarmo ubytovanie aj strava (ak pošlete motiváciu). Keby vtedy existovali Mladiinfo, tak si v sekcii Konferencie môžem vybrať z najlepších aktuálnych študentských konferencií, na ktoré je zároveň možné získať nejaké štipendium. Alebo ešte lepšie „subscribnem“ si RSS konferencie a každú novú mám rovno na maili.

Čo nové chystáte v najbližšom období? Máte predstavu, ako by mal portál vyzerať možno v najbližších 2-3 rokoch? Okrem ďalších ocenení, samozrejme

Bojana: Pracujeme na novej sekcii, ktorá bude komplexe mapovať činnosť Mladiinfo ako organizácie. Chceme, aby o nás vedeli všetky relevantné skupiny, a aby boli informované o našich aktivitách. Strategicky sa chceme zamerať na zväčšovanie rozsahu poskytovaných informácií, služieb, tiež našich kapacít, ktoré budú môcť realizovať nové projekty. Cieľom je vytvoriť portál poskytujúci kompletný balík jednotlivcom a organizáciám, ktoré sú zapojené do medzinárodného vzdelávania. Dôležité bude tiež decentralizovať naše služby a získať podporu pre naše aktivity.

Odbočme teraz trochu od Mladiinfo, okrem pracovných požiadaviek si musel zvládať aj adaptačné. Spomínal si, že na balkánske víno a nenáhlenie sa privyká ľahko…Bolo niečo, čo pre teba znamenalo výzvu, niečo s čím si sa musel popasovať viac?

Ondrej: Najväčšia výzva bolo bývať na byte s Katkou (Slovensko) a Mariškou (Holandsko), mojimi kolegyňami v Mladiinfo a zároveň EVS dobrovoľníčkami. Keď ľudia spolu bývajú aj pracujú, tak im začnú liezť na nervy tak veci, v ktorých sú úplne iní, ako aj tie, v ktorých sú úplne rovnakí Tak som si prešiel množstvom skutočných a vymyslených pocitov od „súboja o kamarátov v Skopje“ na úvod EVS po „prečo musím byť jediný, kto vysáva obývačku?!“ No zvykli sme si na seba a teraz už sme v produktívnej fáze.

V Skopje sa mi, ale stále nedá zvyknúť na dopravu plnú starých áut a ešte starších autobusov. Dostali sme bicykle, no Mariška z Holandska bola z nás pochopiteľne v najväčšom kultúrnom šoku. Nezvyknutá vyhýbať sa jamám, autám na chodníku, spiacim psom a iným prekážkam na skopských cestách. Výsledkom jej pocitov je, že už chodí všade pešo!  Priechod svojim pocitom Holanďanky na Macedónskych cestách dala aj v článku, ktorý si môžete prečítať tu: http://www.mladiinfo.com/2010/05/18/my-dutch-behind-on-a-macedonian-bicycle/

Ako zručnosť, resp. vlastnosť, ktorej si sa priučil (priúčaš sa) v rámci svojho dobrovoľníctva, si označil toleranciu – brať ľudí takých, akí sú…Učí sa takej vlastnosti ľahko? Obzvlášť v cudzom prostredí…

Ondrej: Určite to nie je ľahké a u mňa to chcelo čas. Napríklad skutočnosť, že niektoré baby cítia potrebu denne vyriecť 1 000 000 slov som musel jednoducho akceptovať alebo nájsť spôsob ako ujsť Tiež to, že rozmýšľajú a rozhodujú sa v zlomku sekundy, kým každý chlap si musí sadnúť a porozmýšľať, s tým som sa musel zmieriť. No je to vždy obohacujúce stretnúť ľudí, ktorí svet vidia inými očami. Ja mám napríklad rád vo veciach systém a poriadok, no teraz vidím aj v neporiadku krásu

Myslíš, že si naopak, naučil niečo aj ty druhú stranu?

Bojana: Učenie je to vždy vzájomný proces. Celý Mladiinfo tím sa učí veľmi veľa navzájom. To, že sa na malom mieste stretávame macedónska, slovenská a holandská kultúra a mentalita je obohacujúcim prvkom. Plus skutočnosť, že sú naši dobrovoľníci čerstvými absolventmi nám pomáha pochopiť tých, pre koho sú naše informácie určené.

Ak by si mal opísať krajinu, jej obyvateľov, akými prívlastkami by si nešetril? A naopak, vedeli by tvoji kolegovia dať podľa Tvojej osoby nejaké prívlastky Slovákom? 

Ondrej: Macedónsko: pekná príroda, krásne hory a jazerá, kláštory.

Obyvatelia: vedia sa baviť, nerobia si toľko starostí ako my, vedia vychutnávať čas, dobré jedlo a dobré víno. Je to tiež multikultúrna, multinárodnostná, multináboženská krajina.

Bojana: Lokálny macedónsky Mladiinfo tím bol a ostáva prekvapený motiváciou našich slovenských dobrovoľníkov. Je to povzbudzujúce vidieť mladé dynamické osobnosti, ktoré sa neboja urobiť krok v pred, zobrať na seba zodpovednosť a učiť sa z nových skúseností. Slováci vyzerajú, že vedia byť vďační za ponúknuté príležitosti a dokážu z nich využiť maximum. Udivujúca ostáva ich radosť komunikovať slovenskú kultúru, jazyk a ich otvorenosť a schopnosť porozumieť našej a iným kultúram v Macedónsku.

Za rozhovor s Bojanou a Ondrejom ďakuje Viki.Zdroj:

http://www.mladez.sk/c/1787-vzdelanie-pre-nas-nie-je-biznis-ale-hodnota-druha-cast.html
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk