Novinky

Sleduj čo sa u nás deje, na čom pracujeme a s čím ti môžeme pomôcť

Západné Slovensko je tiež v dobrých rukách

06.12.2016

1.12.2016, Trenčín / December sme otvorili inšpiratívnym stretnutím so zástupcami mládežníckych organizácií zo západného Slovenska. Videli a počuli sme sa v Kultúrnom centre Aktivity v Trenčíne, na mieste, ktoré samo o sebe srší aktivitami pre mladých ľudí.
Toto podujatie bolo súčasťou projektu „V dobrých rukách – vzdelávame neformálne“, ktorého hlavnými cieľmi je poskytnúť priestor pre vytváranie spolupráce a nových partnerstiev medzi organizáciami pracujúcimi s mládežou a zároveň hľadaním spoločného spôsobu propagácie neformálneho vzdelávania a jeho prínosu. Projekt realizuje Združenie Informačných a poradenských centier mladých, ako jednu zo svojich aktivít pre podporu práce s mládežou a neformálneho vzdelávania.

Neformálne vzdelávanie umožňuje mladým ľuďom spoznávať nové krajiny, kultúry, ľudí, posúva ich vpred, je potrebné sledovať nové trendy zo zahraničia, využívať dostupné moderné technológie, a keďže momentálne vedie YouTube a YouTuberi, prečo nejsť touto cestou? A ak by nefungovala propagácia neformálneho vzdelávania, prečo neskúsiť antikampaň? Ako ohrozenie opakovane, aj na západnom Slovensku, vnímame nízku motiváciu mladých ľudí a s tým musíme viac pracovať. Trávia decká väčšinu času pri počítačových hrách? Tak im ponúknime alternatívu „vonku“ – samozrejme, strieľať sa nebude.  Znovu ale opakovane zaznieva sila osobného kontaktu a pravidelných stretnutí s mladými ľuďmi. Netreba objavovať dávno objavené.

V Trenčíne sa opäť stretli ľudia z rôznych oblastí pôsobenia. TeCeMko, vedené skvelými ľuďmi po odbornej i osobnej stránke, s mladými športuje, dobrovoľníči, podporuje ich tímovosť a kreativitu. Chalani z Born To Trick, okrem toho, že sú živými príkladmi toho, ako žiť tým, čo vás baví, kreatívne ukazujú mladým slovenské pamiatky – pozrite si video. Mládež ulice je organizácia plná nadšených ľudí, odhodlaných priniesť deckám z bratislavského sídliska rešpekt a otvorený prístup. Mladučká dobrovoľníčka Peťa, ktorá v TN za Mládež ulice bola, ale zároveň už počas svojho pôsobenia vníma, že vzťahy medzi organizáciami, so samosprávou a podobne sú často pretkané zbytočnými problémami, Janka z Bánoviec, za organizácie ŠHOK a BeeN, uviedla naopak niekoľko skvelých príkladov, ako sa komunita združuje a rôzne skupiny obyvateľov mesta sa prepájajú a pomáhajú si. Active – Youth sa snaží mladých vtiahnuť do aktívneho trávenia voľného času a života vôbec, zároveň prinášajú zaujímavé medzinárodné aktivity a Veronika zo SYTEV prezentovala ich bohaté skúsenosti s mládežníckymi výmenami, ako obrovským prínosom pre mladých ľudí. Cestujte, spoznávajte, učte sa, inšpirujte sa… potom sa vráťte a pomôžte robiť zo Slovenska lepšie miesto pre život.

Aj tieto organizácie nájdete na našej mape aktívnych organizácií pre mládež, ktorá bude prístupná online už o pár dní. Neváhajte a spojte sa s nimi. My to určite spravíme opäť.
Za ich čas a účasť ďakujeme týmto organizáciám: TeCemKo, Trenčianske centrum mládeže, Born To Trick, ŠHOK – športovo-herný a outdoorový klub, OZ BeeN, Active-Youth, Mládež ulice, ICM Prievidza, SYTEV-Slovak Youth for Traveling, Education and Volunteering. Mrzí nás, že niektorí účastníci kvôli kritickej situácii na železniciach nakoniec nemohli prísť.
Čo dodať? V Trenčíne bola výborná, ako inak – neformálna atmosféra. A už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutia.

Za Združenie Informačných a poradenských centier mladých v SR
Lucia Macaláková

obrazok

Späť na novinky

Sme k tebe bližšie

Hľadaj náš profil na sociálnych sieťach