ICM Levice

O nás
Spravodajstvo
Pozvánky
Fotogaléria
Dokumenty
Kontakt
RSS/Atom

ICM na Slovensku

Pozvánky ICM Levice - Pozvánky

Premietaj aj Ty!

Začiatok: 01.06.2012
Koniec: 30.06.2012
Miesto konania: Levice

Typ aktivity: filmové predstavenie

Popis aktivity:

PREMIETAJ AJ TY
Občianske združenie Človek v ohrození prináša nový projekt Premietaj aj ty. Cieľom projektu je, aby čo najviac ľudí malo možnosť zhliadnuť vybrané dokumentárne filmy o zaujímavých témach z medzinárodného filmového festivalu Jeden svet.
Nasledujúce filmy je možné si pozrieť v ICM alebo MC Kontakt do konca júna (skupiny), po dohode na tel.č. ICM 6305 662, 0907 127 503 Iveta Harváneková, Kontakt 6305660, 0911 545 721 Mirka Števková
Anotácia filmov:
Bieloruský sen
Jekaterina Kibalčič / Rusko / 2011 / 50 min. / rusky / slovenské titulky
Je príbehom mladého človeka z Minska, ktorý väčšinu svojho života prežil v krajine riadenej diktátorom. Na pozadí sfalšovaných volieb, brutálych represií a vážnej ekonomickej krízy, film približuje ako stále viac ľudí v „najstabilnejšej“ post-sovietskej krajine začína žiadať zmenu. Je to príbeh o tom, ako režim môže zničiť človeka, ale aj ako si človek vie nájsť svoju vlastnú slobodu v štáte, ktorý má nad ním absolútnu moc. Bieloruský sen je prvý nezávislý dokumentárny film, ktorý sleduje udalosti v Bielorusku po prezidentských voľbách v roku 2010.
Viac info: http://www.facebook.com/#!/BelDream
Krv v mobile
Blod i mobilen
Frank Piasecki Poulsen / Dánsko, Nemecko / 2010 / 82 min. / anglicky / české titulky
Filmová sekcia: Máte právo vedieť
Napadlo vám niekedy, že sa vo vašom mobile môžu skrývať vzácne minerály postriekané krvou obetí vojny v Demokratickej republike Kongo? A že každým zavolaním nepriamo podporujete najväčší vojnový konflikt od druhej svetovej vojny, ktorému za posledných pätnásť rokov padlo za obeť päť miliónov ľudí? Nie, to nie je žart, bez vzácnych minerálov, ktorých drvivá väčšina pochádza z ilegálnych baní v tejto zemi, by sa totiž váš mobil nezaobišiel. Dánsky režisér Frank Piasecki Poulsen svoje pátranie začína na Svetovom kongrese mobilných technológií v Barcelone. K vlastnému zdeseniu zisťuje, že mu žiaden z výrobcov nemôže zaručiť, že práve jeho mobily nemajú s neľútostnou vojnou o nálezisko minerálov v Demokratickej republike Kongo nič spoločného. Vypraví sa preto na miesto činu a po náročnej ceste sa dostáva do jednej z najväčších baní v regióne v konžskej Bisii. Detská práca, prostitúcia neplnoletých dievčat, smrť zavalením a prestrelky medzi členmi miestnych gangov sú tu každodennou realitou. Rovnako ako všadeprítomná korupcia v celej Demokratickej republike Kongo.
Na stupňoch víťazov
Herbstgold
Jan Tenhaven / Nemecko, Rakúsko / 2010 / 94 min. / české titulky
Citlivé, formálne vycibrené a miestami úsmevné portréty predstavujú päť atlétov, ktorí sa v skromných podmienkach pripravujú na 18. medzinárodné seniorské majstrovstvá sveta vo fínskom Lahti. Tvorcovia snímky nám veľavravne ukazujú, koľko zdravého ducha, sviežej mysle a obdivuhodnej kondície je možné uchovať v starom tele; či už ide o storočného Viedenčana Alfreda Prokscha, ktorý vo voľnom čase maľuje ženské akty, 94-ročnú talianskú diskárku Gabre Gabric-Calvesi, 93-ročného húževnatého šprintéra zo Štokholmu Herberta Liedtkeho či 82-ročného skokana do výšky Jiřího Soukupa z Hradca Králové. Príprava na majstrovstvá aj samotné preteky, pri ktorých nechýba nervozita ani pravá športová rivalita, pre nich predstavujú predovšetkým závod s časom. Snímka nahliada aj do súkromia seniorských atlétov, pre ktorých nie je najväčšou výzvou prekonanie svetového rekordu, ale ich vek. Napriek tomu dúfajú, že budúci rok bude ich výkon ešte o stupienok lepší.
Filmová sekcia: Máte právo vedieť

Spravodlivosť pre Sergeja

Justice for Sergei
Hans Hermans, Martin Maat / Holandsko / 2011 / 62 min. / rusky / české titulky
Súčasné Rusko čelí mnohým problémom. Jedným z nich je korupcia, ktorá sa ako mor šíri naprieč štátnou správou a úradmi. Aj napriek tomu sa stále nájde množstvo ľudí, ktorým nie je otrasná situácia ľahostajná. Medzi takých občanov patril daňový právnik Sergej Magnitskij. Pri svojej práci odhalil najväčší daňový únik v histórii Ruska. Keď celú vec nahlásil na príslušných úradoch, čakala ho prekvapivá reakcia. Namiesto vyšetrovania daňového úniku bol prevezený do nápravného zariadenia, v ktorom v novembri 2009 vo veľkých bolestiach zomrel. Investigatívny dokument rok po jeho smrti skladá z výpovedí spolupracovníkov, priateľov, rodiny a aktivistov šokujúci príbeh muža, ktorý zaplatil najvyššiu cenu za to, že chcel upozorniť na nespravodlivosť, ktorá sa v jeho vlasti deje. Napriek tomu že všetky dôkazy svedčia tomu, že bol po celý rok vystavený týraniu a išlo tak o „pomalú vraždu”, ako prípad nazvali zahraničné médiá, ruským úradom sa žiadneho vinníka odhaliť nepodarilo.
Filmová sekcia: Máte právo vedieť

Väznica Irán

The Green Wave
Ali Samadi Ahadi / Nemecko, Irán / 2010 / 80 min. / české titulky
Predvlaňajšie prezidentské voľby v Iráne prebrali národ z letargie. Mladá generácia po rokoch vycítila šancu na zmenu a vyšla do ulíc na podporu reformného kandidáta Míra Hosejna Músávího. Elektrizujúcu nádej vystriedalo sklamanie a všeobecná dezilúzia z jasného volebného podvodu, ktorým bol opäť zvolený konzervatívny Mahmúd Ahmadínedžád. Vlna protestov, ktorá sa následne zdvihla, bola krvavo potlačená režimom, ktorý sa neštítil použiť najbrutálnejšie zastrašovacie prostriedky. Všetky tieto udalosti analyzuje snímka pohľadom exilových novinárov a ľudskoprávnych aktivistov, vrátane laureátky Nobelovej ceny Shirin Ebadi; osobnú rovinu iránskej tragédie zachytávajú fiktívne príbehy dvoch mladých Iráncov - mladíka Kaveha a dievčaťa Azandeh. Ich osudy, stvárnené pôsobivou animovanou formou kontrastujúcou so surovými pouličnými zábermi z mobilných telefónov, sú poskladané z tisícov príspevkov, ktoré sa v dobe volieb objavili na sociálnych sieťach a na internetových blogoch. Odkazy odvážnych Iráncov a Irániek obsahujú šokujúce informácie o bezdôvodnom mučení uväznených a s mrazivou presvedčivosťou ilustrujú pocity mladej iránskej generácie, ktorá sa vo vlastnej zemi cíti ako vo väzení.
Filmová sekcia: Nové médiá menia svet

Vnuci a vnučky kubánskej revolúcie

Los nietos de la revolución cubana
Carlos Montaner / USA / 2010 / 60 min / španielsky / angl. titl., české titl

Dokument dáva priestor mladým ľuďom na Kube, ktorí hovoria o svojich pocitoch nádeje i zúfalstva. Niektorým nechýba humor, iní neskrývajú odpor. Stretávame hudobníkov zo zoskupení Los Aldeanos, Porno para Ricardo a Silvito El Libre, ako aj blogerky Claudiu Cadelo, Yoani Sánchez a Laritzu Diversent. Film režíroval známy kubánsky exilový novinár Carlos Montaner s pomocou mladých kameramanov a kameramaniek, ktorí v priebehu niekoľkých mesiacov opakovane navštívili „ostrov slobody“, aby priniesli nakrútené autentické výpovede.
Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=AUlK1tS4Sf4


Organizátor: ICM Levice
Kontaktné údaje:

tel.č. ICM 6305 662, 0907 127 503 Iveta Harváneková, Kontakt 6305660, 0911 545 721 Mirka Števková


Možnosť prihlásenia do:
Stav: otvorené


pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Trvalý odkaz         Verzia pre tlač


Hlavná stránka

Facebook

Facebook