Je normálne cítiť sa zle.
Je normálne vtedy
požiadať o pomoc.
Je normálne cítiť sa zle. Je normálne mať ťažký deň – a nielen jeden. Je normálne, že si neveríš, že sa cítiš osamelo, že máš obavy, že Ti je smutno. Alebo že sa tak cíti Tvoj priateľ, Tvoja priateľka, Tvoj súrodenec, spolužiaci, ...
„A pomoc existuje.“
Niekedy to je krátka chvíľa, ktorá prejde. Alebo Ti ťažký deň vylepšia priatelia, rodina, prechádzka, film, hudba, tanec, domáce zvieratko, meme na internete...
Niekedy však taživé myšlienky a pocity trvajú, vracajú sa, stupňujú... Úzkosti, stres, depresia, neprijatie seba samého / seba samej, výčitky, strach, chuť odísť.. Je to súčasť života a je normálne vtedy požiadať o pomoc. Nemusíš to zvládať sám / sama.

Často sa to ani nedá – tak, ako pri zlomenej nohe potrebujeme odbornú pomoc a „neprejde to samé, keď budeme naozaj chcieť“, tak je to aj vtedy, keď bolí duša. Nie je to hanba, zlyhanie, ani slabá vôľa. Je to situácia, ktorú zažívajú všetci – situácia, kedy každý a každá potrebuje pomoc.

Potrebujem pomoc:

Psychológ ICM:
Linka dôvery Nezábudka:
0800 800 566
IPČko - chat a e-mailová poradňa:
Linka detskej dôvery:
0907 401 749
Rovesnícka poradňa:
Linka pomoci obetiam násilia:
0850 111 321
Osobný koučing:

Chcem pomôcť iným

Keď zistíš, že tvoj kamarát alebo kamarátka má problém, môžeš mu pomôcť. Tu je pár tipov, ako:


Nájdi si čas a vypočuj ho/ju


Dôveryhodná osoba
odporuč mu/jej osobný rozhovor. Rodič – školský psychológ – výchovný poradca.


Online poradne
tu sa dá zdôveriť a nájsť pomoc anonymne, pokojne aj cez mobil

Poradne


Ako to zvládli iní
ukáž mu/jej skutočné príbehy skutočných ľudí

Príbehy

Ak potrebuješ s čímkoľvek poradiť, napíš Bibiáne a Ľubke na psycholog@icm.sk, alebo si prečítaj príspevky odborníkov.

Pokiaľ vieš, že tvoj kamarát alebo kamarátka je kvôli svojmu stavu v ohrození života, alebo môže ohroziť život niekoho iného, hneď to povedz jeho/jej rodičom, prípadne učiteľke, alebo výchovnému poradcovi/školskému psychológovi. Zmeníš jeden život k lepšiemu!

Psychologická poradňa ICM

Sme tu pre teba online vždy, keď sa cítiš zle, potrebuješ poradiť
alebo sa chceš s niekým porozprávať.
Napíš nám. Máme na teba čas.

psycholog@icm.sk

Čo je to stres a ako s ním pracovať? - príspevky odborníkov

obrazok

Každý z nás sa počas života stretol so slovíčkom stres. Hovoríme, že nás veci stresujú, že žijeme v stresujúcej dobe, že prežívame veľa stresu atď. Je však stres vyslovene negatívny?
Už naši predkovia prežívali stres, keď sa v prírode stretli s veľký zvieraťom. Prežívame ho teda odkedy existujeme ... prečo ho však musíme zažívať stále, keď je tak nepríjemný? Stres má za úlohu náš organizmus zmobilizovať. Poznáme to všetci ... začneme rýchlejšie dýchať, bije nám rýchlejšie srdce, vylúči sa dobre známy adrenalín, prekrvia a napnú sa svaly ... Sme pripravení ujsť alebo útočiť. Podľa toho, ako sa bude situácia vyvíjať. Pod vplyvom stresu sa dokonca skôr vytvorí pamäťová stopa. Možno jedno z vysvetlení, prečo…

Čítať viac

Depresia - príspevky odborníkov

obrazok

V posledných mesiacoch sa stále častejšie hovorí o duševnom zdraví. Naša vláda dokonca po prvýkrát v histórii zaradila duševné zdravie medzi svoje priority. Známe osobnosti otvorene hovoria o svojej návšteve u terapeuta. Stále častejšie skloňujeme pojmy ako depresia, úzkosť, či stres. Čo to všetko znamená a prečo je dôležité sa duševnému zdraviu venovať?

Témou duševného zdravia sa začali ľudia zaoberať (aj) v súvislosti s koronakrízou. Koronavírus nás všetkých na chvíľu prinútil zastaviť sa, ostať doma a nič neplánovať. Mohli sme sa trošku venovať sebe, naučiť sa piecť, variť, či upratať všetky zákutia bytu. Zároveň sa však zatvorili brány škôl, prednáškové sály a pre mnoho ľudí aj ich jediná možnosť…

Čítať viac

Umelci pre #TazkyDen: Helenka Krajčiová - osobný príbeh

obrazok

To, čo u iných považujeme za dokonalé, môže byť v skutočnosti len pozlátko. Každý máva ťažké dni.


Čítať viac

Umelci pre #TazkyDen: Peťka Dubayova a Vlado Plevčík - osobný príbeh

obrazok

Sú hercami. Ich pracovným nástrojom sú emócie. Aj oni mávajú ťažké dni. A aký majú odkaz pre vás?


Čítať viac

Videovizitka z online poradne Psychológ ICM - príspevky odborníkov

obrazok

Bibiána Jozefiaková je absolventkou jednoodborového štúdia psychológie na Prešovskej univerzite, zároveň je internou doktorandkou na olomouckom Inštitúte sociálneho zdravia. Niekoľko rokov je členkou Slovenskej asociácie študentov a absolventov psychológie, ktorú v súčasnosti aj vedie a vďaka ktorej sa dostala aj k ponuke dobrovoľníčiť v online poradni Psychológ ICM, kde poskytuje pomoc a poradenstvo spolu s ďalšou psychologičkou.


Čítať viac

Strana:  1 2 >