Je normálne cítiť sa zle.
Je normálne vtedy
požiadať o pomoc.
Je normálne cítiť sa zle. Je normálne mať ťažký deň – a nielen jeden. Je normálne, že si neveríš, že sa cítiš osamelo, že máš obavy, že Ti je smutno. Alebo že sa tak cíti Tvoj priateľ, Tvoja priateľka, Tvoj súrodenec, spolužiaci, ...
„A pomoc existuje.“
Niekedy to je krátka chvíľa, ktorá prejde. Alebo Ti ťažký deň vylepšia priatelia, rodina, prechádzka, film, hudba, tanec, domáce zvieratko, meme na internete...
Niekedy však taživé myšlienky a pocity trvajú, vracajú sa, stupňujú... Úzkosti, stres, depresia, neprijatie seba samého / seba samej, výčitky, strach, chuť odísť.. Je to súčasť života a je normálne vtedy požiadať o pomoc. Nemusíš to zvládať sám / sama.

Často sa to ani nedá – tak, ako pri zlomenej nohe potrebujeme odbornú pomoc a „neprejde to samé, keď budeme naozaj chcieť“, tak je to aj vtedy, keď bolí duša. Nie je to hanba, zlyhanie, ani slabá vôľa. Je to situácia, ktorú zažívajú všetci – situácia, kedy každý a každá potrebuje pomoc.

Potrebujem pomoc:

Psychológ ICM:
Linka dôvery Nezábudka:
0800 800 566
IPČko - chat a e-mailová poradňa:
Linka detskej dôvery:
0907 401 749
Rovesnícka poradňa:
Linka pomoci obetiam násilia:
0850 111 321
Osobný koučing:

Chcem pomôcť iným

Keď zistíš, že tvoj kamarát alebo kamarátka má problém, môžeš mu pomôcť. Tu je pár tipov, ako:


Nájdi si čas a vypočuj ho/ju


Dôveryhodná osoba
odporuč mu/jej osobný rozhovor. Rodič – školský psychológ – výchovný poradca.


Online poradne
tu sa dá zdôveriť a nájsť pomoc anonymne, pokojne aj cez mobil

Poradne


Ako to zvládli iní
ukáž mu/jej skutočné príbehy skutočných ľudí

Príbehy

Ak potrebuješ s čímkoľvek poradiť, napíš Bibiáne a Ľubke na psycholog@icm.sk, alebo si prečítaj príspevky odborníkov.

Pokiaľ vieš, že tvoj kamarát alebo kamarátka je kvôli svojmu stavu v ohrození života, alebo môže ohroziť život niekoho iného, hneď to povedz jeho/jej rodičom, prípadne učiteľke, alebo výchovnému poradcovi/školskému psychológovi. Zmeníš jeden život k lepšiemu!

Psychologická poradňa ICM

Sme tu pre teba online vždy, keď sa cítiš zle, potrebuješ poradiť
alebo sa chceš s niekým porozprávať.
Napíš nám. Máme na teba čas.

psycholog@icm.sk

Eva Bosáková - príspevky odborníkov

obrazok

Psychologička Evka Bosáková pôsobila v online poradni Psychológ ICM v rokoch 2011 – 2014. Svoju činnosť prerušila, aby sa mohla plnohodnotne venovať svojmu prvému dieťatku. Stále sme s ňou však v kontakte a preto sme sa spýtali na jej skúsenosti s online poradenstvom.

S akými problémami sa na Teba mladí ľudia v psychologickej poradni obracali najčastejšie?

Mladých ľudí najviac trápili vzťahy, či už z pohľadu mužov alebo žien, obe pohlavia sa dostávali do situácii, keď nevedeli ako reagovať na správanie partnera, ako zvládať rozchod, neveru, hádky, ako podporiť partnera, prvé lásky, prve sklamania. Často sa opakovala aj téma vyčerpania, stratu zmyslu zivota, zmätok so seba samého.

Vracali sa klienti…

Čítať viac

Nájdite si svoju „ŤažkýDeň“ rutinu - príspevky odborníkov

obrazok

Petra Papierníková je hlavou mládežníckej organizácie EduEra, jednej z členských organizácií ZIPCeM.  Pôsobí ako lektorka v neformálnom vzdelávaní a zároveň učí na základnej škole. Venuje sa koučingu, v tomto období nastupuje na dlhodobý psychoterapeutický výcvik a zároveň začína doktorandské štúdium na pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Vzdelávaniu a práci s mládežou sa venuje už niekoľko rokov, a vďaka štúdiu pedagogiky, psychológie a pôsobeniu v neformálnom vzdelávaní nás zaujímal jej pohľad na tému duševného zdravia mladých ľudí a ich potrieb v tejto oblasti.

Petra, prečo dve vysoké školy – štúdium pedagogiky a psychológie?

To, že chcem byť učiteľkou som vedela už od škôlky,…

Čítať viac

Valentína - osobný príbeh

obrazok

Valentína Sedileková (20) pracuje ako projektová manažérka v reklamnej agentúre a zároveň vedie celoslovenský projekt Chuť žiť.  Založila ho na základe osobnej skúsenosti s poruchou príjmu potravy a jeho poslaním je zvyšovať povedomie, prevenciu, pomoc v tejto oblasti. Pre podporu kampane Ťažký deň sme ju oslovili práve pre jej otvorenosť a ochotu pomôcť mladým ľuďom s podobnými problémami. Okrem toho rada píše a stretáva sa s dobrými ľuďmi. Je autorkou autobiografickej knihy Chuť žiť o živote s anorexiou a fantasy trilógie s politickým motívom Pokrvní.

Ľudská duša vraj váži 21 gramov. Zvyčajne, keď…

Čítať viac

Strana:  <  1 2