Depresia - príspevky odborníkov

obrazok

V posledných mesiacoch sa stále častejšie hovorí o duševnom zdraví. Naša vláda dokonca po prvýkrát v histórii zaradila duševné zdravie medzi svoje priority. Známe osobnosti otvorene hovoria o svojej návšteve u terapeuta. Stále častejšie skloňujeme pojmy ako depresia, úzkosť, či stres. Čo to všetko znamená a prečo je dôležité sa duševnému zdraviu venovať?

Témou duševného zdravia sa začali ľudia zaoberať (aj) v súvislosti s koronakrízou. Koronavírus nás všetkých na chvíľu prinútil zastaviť sa, ostať doma a nič neplánovať. Mohli sme sa trošku venovať sebe, naučiť sa piecť, variť, či upratať všetky zákutia bytu. Zároveň sa však zatvorili brány škôl, prednáškové sály a pre mnoho ľudí aj ich jediná možnosť zarobiť peniaze. Podľa prieskumu, ktorý v máji zrealizovali vedci Slovenskej akadémie vied, znášali reštriktívne opatrenia o niečo horšie mladí ľudia. Zo všetkých skupín svoj duševný stav hodnotili najhoršie študenti. Stúpla u nich nervozita, úzkosť, stres, depresívne pocity, či osamelosť. Prečo je to tak? Pre mladých ľudí hrá sociálne okolie kľúčovú úlohu. Kamaráti a socializácia ako taká je pre mladých ľudí veľmi dôležitá. Zároveň, z prieskumu, ktorý realizovala Študentská rada vysokých škôl nevyšla komunikácia zo strany vyučujúcich, či vedenia vysokých škôl smerom k študentom ako veľmi uspokojivá. Izolácia, nedostatok informácií a neistota sa na týchto pocitov pravdepodobne výrazne podpísali.

Aj na našej poradni sme zaznamenali zvýšený nárast správ od mladých ľudí, ktorí popisovali depresívne naladenie, stres a strach. Obracali sa na nás preto, lebo mali pocit, že nemajú za kým ísť. Báli sa, že budú musieť ísť k psychológovi/psychiatrovi, ktorý ich zviaže a zavrie na psychiatriu. Mali strach z toho, že budú za „bláznov“. Čo je to depresia? Ako zistím, že mám vyhľadať odbornú pomoc?

Depresia je vážne duševné ochorenie, ktoré radíme k tzv. afektívnym poruchám. Hlavnou črtou afektívnych porúch je zmena v nálade, či afektoch. Pri depresii môžeme pozorovať zhoršenie nálady, zníženie aktivity a energie. Človek sa nedokáže radovať, sústrediť, rýchlo sa unaví. Máva pocity bezcennosti, má tendencie sa sebaobviňovať, nemá chuť jesť, nemá chuť na sex a narušený býva aj spánok. Áno, človek v depresii skutočne môže mať až tzv. fyzické prejavy. Znížiť sa môže hmotnosť, človek reaguje výrazne pomalšie, budí sa niekoľko hodín pred zvyčajným časom. Rozlišujeme ľahkú, strednú a hlbokú depresiu, podľa závažnosti symptómov (WHO, 2013). V niektorých prípadoch sa dá liečiť psychoterapiou s VYŠTUDOVANÝM terapeutom, v iných je potrebné užívať lieky. Ako odlíšim tzv. depku od depresie? Základný rozdiel je v tom, že pri depresii sú pocity dlhotrvajúce. Nálada teda nekolíše zo dňa na deň, zatiaľ čo depka je často prechodný, krátkodobý stav, ktorý má tendenciu kolísať. V jeden deň sa cítim zle a na druhý deň už o čosi lepšie.

Čo v prípade zhoršenej nálady? Veľmi účinná je fyzická aktivita. Akákoľvek. Prechádzka, cvičenie, tanec. Vyhľadať aktivity, ktoré mi pomáhajú. Nech je to upratovanie, čítanie, kreslenie alebo varenie. Ak nás trápi niečo konkrétne, nezostávať s tým sám. Akokoľvek nepríjemné nám to v tej chvíli je, skutočne platí to, že problém sa po tom, ako ho s niekým zdieľame stáva polovičným. Ak sa cítim zle a mám pocit, že to sám nezvládnem je na mieste vyhľadať odbornú pomoc. Napísať/zavolať na niektorú z liniek pomoci, nájsť si psychológa v mojom okolí a dohodnúť si s ním stretnutie. Nemusíš sa báť, že sa o tom niekto dozvie v prípade, že nechceš. Všetci odborníci pracujúci v oblasti duševného zdravia sú viazaní mlčanlivosťou. Internetové poradne sú v niektorých prípadoch dokonca anonymné. Ak ti psychológ/psychoterapeut/psychiater nevyhovuje, je v poriadku to povedať a vyhľadať niekoho iného. Neurobíš vôbec nič zlé ak pôjdeš za niekým iným – ide predsa o teba a tvoje pocity. Tak ako ideme za lekárom, keď nás bolí žalúdok, je v poriadku zájsť za lekárom, keď nás bolí duša. Nie je hanba požiadať o pomoc.

Zdroje:
Prieskum SAV: https://www.sav.sk/index.php?doc=services-news&source_no=20&news_no=8928
Prieskum ŠRVŠ:  https://srvs.eu/2020/07/23/vysledky-prieskumu-dopad-covid-19-na-studentov/
Symptómy depresie: World Health Organization. (2013). Medzinárodná klasifikácia chorôb MKCH-10, dostupné tu: http://www.nczisk.sk/Standardy-v-zdravotnictve/Pages/MKCH-10-Revizia.aspx


Späť na hlavnú stránku

Psychologická poradňa ICM

Sme tu pre teba online vždy, keď sa cítiš zle, potrebuješ poradiť
alebo sa chceš s niekým porozprávať.
Napíš nám. Máme na teba čas.

psycholog@icm.sk