Valentína - osobný príbeh

obrazok

Valentína Sedileková (20) pracuje ako projektová manažérka v reklamnej agentúre a zároveň vedie celoslovenský projekt Chuť žiť.  Založila ho na základe osobnej skúsenosti s poruchou príjmu potravy a jeho poslaním je zvyšovať povedomie, prevenciu, pomoc v tejto oblasti. Pre podporu kampane Ťažký deň sme ju oslovili práve pre jej otvorenosť a ochotu pomôcť mladým ľuďom s podobnými problémami. Okrem toho rada píše a stretáva sa s dobrými ľuďmi. Je autorkou autobiografickej knihy Chuť žiť o živote s anorexiou a fantasy trilógie s politickým motívom Pokrvní.

Ľudská duša vraj váži 21 gramov. Zvyčajne, keď vlastníme niečo také malé a krehké, staráme sa o tú vec, chránime si ju, aby sa jej, nedajbože, niečo nestalo. S našou dušou je to rovnaké - je maličká a veľmi krehká - no na rozdiel od viditeľných, hmatateľných cenností, duša zostáva veľakrát zanedbaná.

Mrzí ma, že si na dušu spomenieme, až keď nás bolí. Až keď je nám tak zle, že náš život sa zmení a nedokážeme normálne fungovať. Prípadne až vtedy, keď takmer stratíme úplne všetko, čo máme.

Práve preto je veľmi dôležitá prevencia. Aby sme si uvedomili, že o duševné zdravie je dôležité starať sa v rovnakej miere ako o to fyzické. Duša síce nevie dvíhať činky, ale môže si byť vedomá sama seba - svojich emócií, vnútorného bezpečia a sebahodnoty.

Kampaň Ťažký deň je skvelá iniciatíva s náročnou úlohou - šíriť osvetu a prevenciu. Realita je momentálne taká, že keď nás bolí duša, ticho trpíme s ňou. Lebo vyhľadať pomoc zrazu znamená, že “sme slabí”, “robíme z komára somára, veď to ešte nie je také zlé”, prípadne máme pocit, že “sme zlyhali.”

Verím, že aj vďaka tejto kampani si ľudia uvedomia, že vyhľadať pomoc nie je hanba ani slabosť a rovnako ako na zdravie fyzické, budú dbať aj na to duševné. Práve preto som vďačná, že môžem byť jej súčasťou a má moju plnú podporu.


Späť na hlavnú stránku

Psychologická poradňa ICM

Sme tu pre teba online vždy, keď sa cítiš zle, potrebuješ poradiť
alebo sa chceš s niekým porozprávať.
Napíš nám. Máme na teba čas.

psycholog@icm.sk